انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده . حامی
جستجو کردن

وزارت مهاجرین افغانستان در سال ۲۰۱۶ بیش از ۵۰ هزار افغان در کشورهای اروپایی تقاضای پناهندگی کرده‎اند.

به گزارش آوا، هر چند اروپا بر سرحدات اش محدودیت‎های را وضع کرده، اما با آن هم وزارت مهاجرین افغانستان می‎گوید، در شش ماه اول سال ۲۰۱۶ میلادی پنجاه هزار و سه صد افغان در کشورهای اروپایی تقاضای پناهندگی کرده‎اند.

این وزارت می‌گوید، این رقم نشان می‎دهد که روند مهاجرت افغان‎ها نسبت به سال ۲۰۱۵ به گونه چشمگیری کاهش یافته‎است.

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی وزارت عودت مهاجرین گفت، مهاجرت بیش از پنجاه هزار افغان در سال ۲۰۱۶ به اروپا نشان می‎دهد که محدودیت‎های سرحدی که از سوی کشورهای اروپایی وضع شده بود شاید سنگین نبوده باشد.

وی افزود: “در دو ربع اول سال ۲۰۱۶ فقط پنجاه هزار و سه صد افغان در کشورهای اروپایی تقاضای پناهنده‎گی کرده‎اند، این افغان‎هایی که رفته‎اند محدودیت‎های مرزی فقط در چند کشور بالکان وضع شده بود شاید تعداد این‎ها قبل از آن رفته باشند به اروپا و یا شاید از راه‎های دیگر رفته باشند و یا به آن حدی سنگین نبوده محدودیت‎های مرزی.”

به گفته آقای میاخیل، این‎که روزانه چه تعداد افغان‌ها برای رفتن به اروپا کشور را ترک می‎کنند، آمار دقیقی در دست نیست.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از دو صد و پنجاه هزار افغان کشور را ترک کردند و خود را به کشورهای اروپایی رساندند.

بیشتر این افراد دلیل رفتن شان به اروپا را شدت نا امنی‎ها در کشور عنوان کرده‎اند.

در جریان سال ۲۰۱۵ حدود ۳۵۰۰ تن از شهروندان کشورهای مختلف هنگام رفتن به اروپا در آب‎های سرحدات اروپا غرق شدند که ۱۲ درصد این افراد را شهروندان افغان تشکیل می‎دهند.

به گفته وزارت مهاجرین، از میان مهاجران که در سال ۲۰۱۵ به اروپا رفته بودند تا حال بیش از ده هزار تن شان به گونه داوطلبانه دوباره به کشور برگشته اند.

در همین حال شماری از اعضای ولسی جرگه می‎گویند، هنوز هم ناامنی در کشور سبب شده‎است تا روزانه شماری از افغان‎ها به مقصد کشورهای اروپایی افغانستان را ترک کنند.

فوزیه کوفی عضو این جرگه به رادیو آزادی گفت، نبود دورنمای روشن سیاسی یکی از عوامل دیگری است که افغان‎ها را ناگزیر به ترک کشور شان می‎کند.

فوزیه کوفی اظهار می‌دارد که حکومت برای این‎که مهاجرت افغان‎ها را کاهش دهد باید در بخش تامین امنیت و زمینه‎های کاریابی برای مردم کوشش بیشتر نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید