انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده . حامی

درباره‌ ما و تاریخچه فعالیت حامی

انجمن حمايت از زنان و كودكان پناهنده (حامی) با الهام از مبانی اعتقادی و اخلاقی خود مبنی بر پاسداشت كرامت انسانی و احترام به نوع بشر تشكيل و همواره در تلاش بوده است تا با استفاده از توانمندی‌های موجود و بهره‌گيری از امكانات و تجارب جوامع علاقه‌مند، نقش مناسبی در پايان بخشيدن و یا کاهش عواملی كه زمينه‌های مخاطره‌آميزی برای زندگی زنان و كودكان آسیب‌دیده در مناقشات مسلحانه؛ درگیری‌های داخلی و نیز بلایای طبیعی ايجاد نموده است؛ فراهم و نیز در بهبود بخشیدن به زندگی این گروه آسیب‌پذیر انسانی؛ تلاش نماید.

انجمن حمايت از زنان وكودكان پناهنده (حامي) پس از آغاز بحران بالكان درسال ۱۹۹۲ و پس از اعمال جنايات بی‌شمار انساني در منطقه‌ی بوسنی و هرزگوين و با هدف حمايت و ياری رساندن به زنان و كودكان مظلوم و مسلمانی كه قربانی تعصبات نژادپرستانه شده بودند، به صورت مستقل و داوطلبانه آغاز به فعاليت کرد.

از سویی ديگر حضور در منطقه‌ی پرآشوب خاورميانه و همسايگی با كشورهای بحران‌زده‌ای چون عراق و افغانستان؛ ايران را در دهه‌ی ۷۰ شمسی ناگزیر از ميزبانی و پذيرش بيش از چهار ميليون پناهنده و آواره از كشورهای هم‌جوار نمود.

از اين رو از سال ۱۹۸۹ میلادی انجمن حامی (حمايت از زنان و كودكان پناهنده) بر اساس مأموریت و مسئوليت همه جانبه‌ی انسانی خود و در تلاش برای بهبود بخشيدن به وضعيت زندگی جمعیت بی‌شماری از زنان و كودكان پناهجو و پناهنده‌ی عراقی و افغان که در گوشه و کنار شهرها و روستاهای ایران ساکن شده بودند؛ به صورت رسمی وارد عرصه‌ای جديد شد و با تمركز فعاليت‌ها در جامعه‌ی رو به افزايش زنان، کودکان و جوانان مهاجر و پناهنده‌ی مقيم ايران؛ تلاش کرده است تا با ارتقاء توانایی‌های ذاتی این افراد؛ موقعیت آن‌ها را در چیره شدن بر محدودیت‌های موجود افزایش داده و نقش شايسته‌ای در بازسازی نه تنها زندگي خود بلكه جامعه و كشورشان به عهده گيرند.

در اين مسير نخستين قدم در راه پيشرفت زنان، تسهیل و تأمين امكانات آموزشی در زمينه‌های سوادآموزی، تحصيلی، بهداشت، تنظيم خانواده، مهارت‌های زندگی، آموزش‌های حرفه‌ای و افزايش مشاركت‌پذيری اجتماعی و سياسی آنان به عنوان راهی كه به رشد و توسعه‌ی آگاهی‌های فردی و اجتماعی آن‌ها منتهی می‌گردد، بود.

همچنین انجمن حامی در راستای اهداف و مأموریت تعریف شده‌ی خود و یاری رسانیدن به زنان افغان که پس از فروپاشی نظام طالبان در مسیر جدیدی از تلاش و اقدام برای دسترسی به حقوق طبیعی خود قرار گرفته بودند، به عنوان تنها سازمان غیردولتی ایرانی از سال ۲۰۰۲ فعالیت خود را در افغانستان آغاز کرد.

انجمن حامی با شماره‌ی ۱۵۸۴۶ در تاریخ ۱۳۷۲/۷/۲۱ به ثبت رسیده است. حامی در اردیبهشت سال ۱۳۹۲ از طرف سازمان ملل، مقام مشورتی خاص این سازمان بین‌المللی را دریافت کرد. این موقعیت به حامی این امکان را می‌دهد تا در فعالیت‌های مرتبط به حوزه‌ی تخصصی خود با دفاتر آژانس‌های سازمان ملل و دیگر اعضای رسمی این شورا همکاری کند و یا مورد مشورت قرار گیرد.

بروشور حامی

سبد خرید