انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده . حامی
جستجو کردن

جناب عالی آقاي آنتوني گوترش

دبير كل محترم سازمان ملل متحد

اقدام خلاف عرف بین الملل دولت آمریکا در خروج از معاهده برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تاریخ 8 ماه می 2018 و اقدام برای اجرای تهدیدات تحریم های همه جانبه و غیر انسانی علیه مردم ایران، آثار نگران کننده ای را در سطح عمومی و بخصوص برای گروه های فرودست در جامعه ایران ایجاد نموده است و این در حالی است که اعمال صورت های مختلف اقدامات قهری دولت ایالات متحده امریکا علیه مردم ایران، بنابر قطعنامه های سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشر، نقض مسلم حقوق­بشر می­باشد. اقدامات قهری یکجانبه ای که حقوق اساسی مردم ایران را در موارد حق سلامت، حق حیات و حق توسعه در تمام ابعاد مشروع آن تحت تاثیر مستقیم خود قرار داده­است: همچنین بر اساس آخرین گزارش “گزارشگر ویژه” آقای ادریس جزایری، تاثیر منفی اقدامات قهری یکجانبه و تحریم های همه جانبه؛ انسانهای بی­گناه را هدف قرار می­دهد و جنگی اقتصادی است که در زمان صلح؛ حمایت کنوانسیون های ژنو که هدفش حمایت از غیر نظامیان است را نیز شامل نمی­شود.

 امضاء کنندگان این بیانیه نمایندگان جمعی از سازمان های غیر دولتی ایرانی هستند که به استناد مشاهدات هر روزه خود با اقشار فرودست جامعه و ملاحظه دردهای آشکار و پنهانی که این روزها با وجود اعمال محدودیت های سازمان یافته از سوی دولت ایالات متحده آمریکا تشدید شده است٬ توجه افکار عمومی جهانی٬ دولت های مستقل٬ نهادها و سازمانهای غیر دولتی حقوق بشری و اشخاص حقیقی حق طلب را به آثار نگران کننده تهدیدات و اقدامات خلاف عرف بین المللی دولت امریکا بر حقوق و حیات انسانی مردم ایران جلب نمایند.

آثار نگران کننده ای که نه تنها حق حیات طبیعی مردم ایران را به مخاطره انداخته است بلکه سلامت بخش هایی از جامعه که با انواعی از بیماری های خاص و صعب العلاج رو به رو هستند را با تهدید روبرو نموده است و همچنین چالش های فراوانی را در مقابل اقشار فرودست و کم درآمد که هر روز با بسته شدن کارخانه ها٬ کم شدن درآمدها و افزایش سرسام آور هزینه های معیشت روبرو هستند و نیز میلیونها پناهنده و مهاجر افغان که در ایران زندگی می نمایند؛ ایجاد نموده است.

بروز این اتفاقات در شرایطی است که جامعه جهانی حتی برای جنگهای کلاسیک نیز قوانینی را وضع نموده بود که اساس آن بر مصونیت افراد غیر نظامی به خصوص کودکان سالخوردگان و بیماران از هر گونه تعرض و تهدیدات نظامی گری بوده است و حمله نظامی به مراکز درمانی، آموزشی و منازل ساکنین عادی از جمله جنایات جنگی محسوب می شده و می شود؛ اما متاسفانه تحریم های همه جانبه به عنوان یک ایزار جنگی خاموش علیه ملت ها، نه قانونی دارد و نه تاکنون جامعه جهانی چارچوب، قوانین و مقررات مشخصی برای آن وضع نموده است٬ بدون توجه به این نکته که در این نبرد اساسا مردم غیر نظامی هدف حملاتی قرار می گیرند که بدون شلیک گلوله در معرض صدمات جبران ناپذیر قرار گرفته و می گیرند. حملاتی که اولین قربانیاتش را از بین کودکان، سالخوردگان و مبتلایان به انواع بیماری های دیر درمان و سایر گروههای آسیب پذیر می گیرد.

محدودیت های گسترده برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای بیماران در ایران، در شرایطی است که وزارت خزانه داری امریکا مدعی عدم شمولیت غذا و دارو بر تحریم های گذشته و اخیر است بدون توجه به این واقعیت مشهود که تحریم نظام بانکی ایران و اتباع ایرانی و ایجاد موانع فراوان در مسیر دسترسی به کسب در آمدهای مشروع و مورد نیاز، بستر ساز فاجعه ای است که قربانیان آن را آسیب پذیرترین اقشار ساکن در ایران تشکیل می دهند.

امضاء کنندگان این بیانیه ضمن اظهار تاسف عمیق از نادیده انگاشته شدن سازمان یافته حقوق انسانی مردم ایران توسط دولت ایالات متحده امریکا، افکار عمومی جهان را به داوری طلبیده و در پی یافتن پاسخ این سوال است که در جهان متمدن امروز و با وجود قوانین و احکام صلح آمیز، بشردوستانه و ضد جنگ، چگونه است که قوانین مسلم بین المللی نادیده انگاشته می شود؟ و مردم عادی یک کشور با چه جرمی از امکان دسترسی به غذا٬ دارو و تجهیزات پزشکی محروم می شوند و مرگ های زود هنگام٬ معلولیت های دائمی و رنج های بی پایان را در سایه این جنگ ناخواسته خاموش و تحمیلی تحمل می کنند؟

فرصت مناسبی است تا مردم جهان  و دولت های مستقل و متعهد به آرمان های سازمان ملل متحد را در مسیر گسترش صلح پایدار و دوری گزیدن از هر گونه منازعه جنگی و خشونت بار دیگر، دعوت به همراهی و ایستادن در مقابل دکترینی نماییم که جهان آشفته را به سوی آتشی دیگر رهنمون می کند. آتشی که بزرگترین تهدید مادی و معنوی آن نابودی ارزش های انسانی در سایه اقداماتی است که نوع دوستی و انسانیت را فارغ از رنگ، نژاد و ملیت نشانه گرفته است .

امضا کنندگان این بیانیه به نمایندگی از جامعه مدنی و سازمان های غیر دولتی ایرانی از تمامی دولت ها ، سازمانهای بین المللی و نهادهای مدنی که برای تحقق صلح پایدار و فراگیر و شکستن تحریم های ناعادلانه علیه ملت ایران از هیچ تلاش ارزشمندی دریغ نداشته اند، تشکر نموده و ادامه همراهی همه جانبه آنان را تا خاتمه جنجالی که جنگ افروزان در دولت امریکا برای رسیدن به منافع کوتاه مدت خود٬ منافع ملتی را هدف قرار داده اند خواستاریم .

توصیه ها:

  • اقدامات قهری یکجانبه دولت ایالات متحده آمریکا در اعمال تحریم های همه جانبه، نقض حقوق اساسی ملت ایران است. رویه اخیر دولت آمریکا در خروج از معاهدات بین المللی و تهدید مراجع قضایی بین المللی، می تواند دست آوردهایی را که جهان بعد از گذار از دو جنگ خانمان سوز جهانی به دست آورده است را به خطر اندازد و لذا ضروری است تا مراجع و منابع بین الملل و صلح دوستان جهانی از هر گونه تلاشی برای حفظ حریم انسانیت فارغ از هر گونه تبعیضی دریغ ننمایند .
  • محروم نمودن سازمان یافته مردم ایران از دسترسی به انواع دارو٬ تجهیزات پزشکی و غذا، معلولیت و جان باختن نابهنگام بیماران و گرسنگی های اجباری زنان و کودکان در گروههای فرودست را به دنبال داشته و دارد که خود به تنهایی مشمول نقض کلیه آرمان های حقوق بشر و تعهدات بشر دوستانه بین المللی است که نیازمند واکنش و اقدام سریع و همه جانبه جهانی می باشد .
  • در کنار مردم ایران میلیونها پناهنده و مهاجر افغان زندگی می کنند که به دلیل گسترش روز افزون مناقشات مسلحانه و امنیت شکننده در افغانستان امکان بازگشت پایدار به کشورشان را ندارند و از سوی دیگر سیاست های مهاجر پذیری در غرب نیز موانع بازدارنده ای برای اسکان مجدد آن ها در کشورهای اروپایی ایجاد نموده است. این جمعیت میلیونی نیز هم اینک در کنار مردم ایران در معرض تحمل رنج ها و دردهای ناشی از تحریم های همه جانبه دولت امریکا علیه ایران قرار گرفته اند.
  • مطالعه تجربه تحریم‌های گسترده ای که تنها در دهه های اخیر توسط دولت آمریکا بر ملت های مختلف رفته است٬ حکایت از عواقب وحشتناکی است که بیش از هر سیاست بازدارنده علیه دولت ها بر ملت ها رفته است. عواقبی که برخی از آنها علیرغم گذشت زمان هنوز آثار گرانبار خودش را بر آحاد کشورهای هدف به ویژه زنان و کودکان باقی گذاشته و از این رو لازم است تا با حمایت های تمامی مصلحین جهانی٬ از ادامه بروز تراژدی انسانی دیگری در منطقه جلوگیری کرد.

رونوشت :

  • آقاي فيليپو گرندي

كميسر عالي سازمان ملل در امور پناهندگان

  • خانم ميچل باچله

كميسر عالي حقوق بشر سازمان ملل

پی دی اف بیانیه را در ادامه دریافت کنید :

بیانیه سازمانهای غیر دولتی ایرانی در برابر اقدامات قهری یکجانبه دولت ایالات متحده امریکا علیه مردم ایران

2 دیدگاه دربارهٔ «بیانیه سازمانهای غیر دولتی ایرانی در برابر اقدامات قهری یکجانبه دولت ایالات متحده امریکا علیه مردم ایران»

  1. ببخشید دوباره مزاحم میشوم میخوام بدونم ایا الان سارمان بین الملل میتواند کمک کند یا خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید