درباره‌ ما و تاریخچه فعالیت حامی

انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده (حامی) با الهام از مبانی اعتقادی و اخلاقی خود مبنی بر پاسداشت کرامت انسانی و احترام به نوع بشر تشکیل و همواره در تلاش بوده است تا با استفاده از توانمندی‌های موجود و بهره‌گیری از امکانات و تجارب جوامع علاقه‌مند، نقش مناسبی در پایان بخشیدن و یا کاهش عواملی که زمینه‌های مخاطره‌آمیزی برای زندگی زنان و کودکان آسیب‌دیده در مناقشات مسلحانه؛ درگیری‌های داخلی و نیز بلایای طبیعی ایجاد نموده است؛ فراهم و نیز در بهبود بخشیدن به زندگی این گروه آسیب‌پذیر انسانی؛ تلاش نماید.

تاریخچه فعالیت: 

انجمن حمایت از زنان وکودکان پناهنده (حامی) پس از آغاز بحران بالکان درسال ۱۹۹۲ و پس از اعمال جنایات بی‌شمار انسانی در منطقه‌ی بوسنی و هرزگوین و با هدف حمایت و یاری رساندن به زنان و کودکان مظلوم و مسلمانی که قربانی تعصبات نژادپرستانه شده بودند، به صورت مستقل و داوطلبانه آغاز به فعالیت کرد.

از سویی دیگر حضور در منطقه‌ی پرآشوب خاورمیانه و همسایگی با کشورهای بحران‌زده‌ای چون عراق و افغانستان؛ ایران را در دهه‌ی ۷۰ شمسی ناگزیر از میزبانی و پذیرش بیش از چهار میلیون پناهنده و آواره از کشورهای هم‌جوار نمود.

از این رو از سال ۱۹۸۹ میلادی انجمن حامی (حمایت از زنان و کودکان پناهنده) بر اساس مأموریت و مسئولیت همه جانبه‌ی انسانی خود و در تلاش برای بهبود بخشیدن به وضعیت زندگی جمعیت بی‌شماری از زنان و کودکان پناهجو و پناهنده‌ی عراقی و افغانستانی که در گوشه و کنار شهرها و روستاهای ایران ساکن شده بودند؛ به صورت رسمی وارد عرصه‌ای جدید شد و با تمرکز فعالیت‌ها در جامعه‌ی رو به افزایش زنان، کودکان و جوانان مهاجر و پناهنده‌ی مقیم ایران؛ تلاش کرده است تا با ارتقاء توانایی‌های ذاتی این افراد؛ موقعیت آن‌ها را در چیره شدن بر محدودیت‌های موجود افزایش داده و نقش شایسته‌ای در بازسازی نه تنها زندگی خود بلکه جامعه و کشورشان به عهده گیرند.

در این مسیر نخستین قدم در راه پیشرفت زنان، تسهیل و تأمین امکانات آموزشی در زمینه‌های سوادآموزی، تحصیلی، بهداشت، تنظیم خانواده، مهارت‌های زندگی، آموزش‌های حرفه‌ای و افزایش مشارکت‌پذیری اجتماعی و سیاسی آنان به عنوان راهی که به رشد و توسعه‌ی آگاهی‌های فردی و اجتماعی آن‌ها منتهی می‌گردد، بود.

همچنین انجمن حامی در راستای اهداف و مأموریت تعریف شده‌ی خود و یاری رسانیدن به زنان افغانستان که پس از فروپاشی نظام طالبان در مسیر جدیدی از تلاش و اقدام برای دسترسی به حقوق طبیعی خود قرار گرفته بودند، به عنوان تنها سازمان غیردولتی ایرانی از سال ۲۰۰۲ فعالیت خود را در افغانستان آغاز کرد.

انجمن حامی با شماره‌ی ۱۵۸۴۶ در تاریخ ۱۳۷۲/۷/۲۱ به ثبت رسیده است. حامی در اردیبهشت سال ۱۳۹۲ از طرف سازمان ملل، مقام مشورتی خاص این سازمان بین‌المللی را دریافت کرد. این موقعیت به حامی این امکان را می‌دهد تا در فعالیت‌های مرتبط به حوزه‌ی تخصصی خود با دفاتر آژانس‌های سازمان ملل و دیگر اعضای رسمی این شورا همکاری کند و یا مورد مشورت قرار گیرد.

بروشور حامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجمن حامی