درباره ما و تاریخچه فعالیت حامی

انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده ( حامی ) با الهام از مبانی اعتقادی و اخلاقی خود مبنی بر پاسداشت کرامت انسانی و احترام به نوع بشر تشکیل و همواره در تلاش بوده است تا با استفاده از توانمندی های موجود و بهره گیری از امکانات و تجارب جوامع علاقه مند ، نقش مناسبی در پایان بخشیدن و یا کاهش عواملی که زمینه های مخاطره آمیزی را برای زندگی زنان وکودکان آسیب دیده در مناقشات مسلحانه ؛ درگیریهای داخلی و نیز بلایای طبیعی ایجاد نموده است ؛ فراهم و نیز در بهبود بخشیدن به زندگی این گروه آسیب پذیر انسانی ؛ تلاش نماید.

تاریخچه فعالیت: 

انجمن حمایت از زنان وکودکان پناهنده (حامی) پس از آغاز بحران بالکان درسال ۱۹۹۲ و پس از اعمال جنایات بی شمار انسانی در منطقه بوسنی و هرزگوین و با هدف حمایت و یاری رساندن به زنان و کودکان مظلوم و مسلمانی که قربانی تعصبات نژادپرستانه شده بودند به صورت مستقل و داوطلبانه آغاز به فعالیت نمود.

از سویی دیگرحضور درمنطقه پرآشوب خاورمیانه و همسایگی باکشورهای بحران زده ای چون عراق و افغانستان؛ ایران را در دهه ۷۰ شمسی ناگزیر از میزبانی و پذیرش بیش از ۴ میلیون پناهنده و آواره از کشورهای همجوار نمود .

از اینرو از سال ۱۹۸۹ میلادی انجمن حامی (حمایت از زنان و کودکان پناهنده ) براساس ماموریت و مسئولیت همه جانبه انسانی خود و در تلاش برای بهبود بخشیدن به وضعیت زندگی جمعیت بی شماری از زنان و کودکان پناهجو و پناهنده عراقی و افغان که در گوشه و کنار شهرها و روستاهای ایرانی ساکن شده بودند ؛ به صورت رسمی وارد عرصه ای جدید شد و با تمرکز فعالیت ها درجامعه روبه افزایش زنان ؛ کودکان و جوانان مهاجر و پناهنده مقیم ایران ؛ تلاش نمود تا با ارتقاء توانایی های ذاتی این افراد ؛ موقعیت آنها را در چیره شدن بر محدودیتهای موجود افزایش داده و نقش شایسته ای در بازسازی نه تنها زندگی خود بلکه جامعه و کشور شان به عهده گیرند .

دراین مسیر نخستین قدم در راه پیشرفت زنان ،تسهیل و تامین امکانات آموزشی در زمینه های سوادآموزی ، تحصیلی ، بهداشت ، تنظیم خانواده ، مهارتهای زندگی ؛ آموزشهای حرفه ای و افزایش مشارکت پذیری اجتماعی و سیاسی آنان به عنوان راهی که به رشد و توسعه آگاهیهای فردی و اجتماعی آنها منتهی میگردد، بود.

همچنین انجمن حامی در راستای اهداف و ماموریت تعریف شده خود و یاری رسانیدن به زنان افغانستان که پس از فروپاشی نظام طالبان ؛ در مسیر جدیدی از تلاش و اقدام برای دسترسی به حقوق طبیعی خود قرار گرفته بودند ؛ به عنوان تنها سازمان غیر دولتی ایرانی از سال ۲۰۰۲ فعالیت خود را در افغانستان آغاز نمود.

انجمن حامی باشماره ۱۵۸۶۴ در تاریخ ۱۳۷۲/۷/۲۱ به ثبت رسیده است. حامی در اردیبهشت سال ۱۳۹۲ از طرف سازمان ملل، مقام مشورتی خاص این سازمان بین المللی را دریافت کرد. این موقعیت به حامی این امکان را می دهد تا در فعالیت های مرتبط به حوزه تخصصی خود با دفاتر آژانس های سازمان ملل و دیگر اعضای رسمی این شورا همکاری نماید و یا مورد مشورت قرار گیرد.

بروشور حامی

استفاده از مطالب با ذکر «انجمن حامی» مجاز است طراحی و اجرا توسط پرشین تم © HAMI 2000-2016