انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده . حامی
جستجو کردن

27 فوریه روز جهانی سازمان های مردم نهاد

27 فوریه مصادف با ۸ اسفند در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان روز جهانی سازمان های غیردولتی نامگذاری شده است. سازمان های مردم نهاد یا سازمان های غیردولتی در اعتلای جامعه فعالیت می کنند. این روز جهانی برای به رسمیت شناختن، تجلیل و تجلیل از سازمان‌های غیردولتی و غیرانتفاعی و همچنین کسانی است که وقت و تلاش خود را در تبدیل جامعه به مکانی بهتر برای زندگی می‌کنند.

تاریخچه

مجمع غیردولتی شورای دریای بالتیک، این روز را به طور رسمی در 27 آوریل 2010 به رسمیت شناخت. دو سال بعد در قطعنامه بیانیه نهایی مجمع به تصویب رسید. در سال 2014، 27 فوریه به عنوان روز جهانی سازمان های غیردولتی اعلام شد و این روز به روزی تاریخی برای جامعه مردم نهاد در سراسر جهان تبدیل شد.
انجمن مردم نهاد شورای دریای بالتیک، کشورهای دانمارک، استونی، فنلاند، آلمان، ایسلند، لتونی، لیتوانی، لهستان، روسیه، نروژ و سوئد را در خود جای داده است. اگرچه این روز به طور رسمی در سال 2010 به رسمیت شناخته شد، اما تنها در سال 2014 بود که برای اولین بار روز جهانی سازمان های غیردولتی توسط سازمان ملل برگزار شد.

اهمیت جهانی این روز

هدف این روز تجلیل از موفقیت سازمان های غیردولتی در سراسر جهان و تشویق سازمان های کوچک مردمی است. همچنین، این روز تلاش می کند تا شناخت سازمان های غیر دولتی را از یکدیگر به منظور ترویج گری بیشتر کند.
در بحبوحه بحران کرونا، به جهان نشان داده شد که چگونه سازمان های غیر دولتی می توانند علیرغم مشکلات به حمایت و مراقبت مداوم خود ادامه دهند.

اهمیت این روز از منظر انجمن حامی

این روز این روز به منظور گسترش آگاهی از کمک های عظیم سازمان های غیردولتی در سراسر جهان و ارج نهادن به تلاش های بی وقفه مددکاران اجتماعی در بخش دولتی و خصوصی به وجود آمده است.

انجمن حامی در این راستا و با توجه به موج گسترده مهاجرت هزاران افغانی به ایران و همزمانی آن با بحران کرونا ، ضمن استمرار فعالیت های گذشته خود، از دیگر نهادهای مردمی دعوت می نماید تا این روز را به فرصتی بهتر برای تعامل و مشارکت به نفع جمعیت آسیب پذیر مهاجران و پناهندگان بدل نماید.

حامی بر این باور است که بحران اقتصادی جامعه ایران در کنار همه گیری کرونا و ورود روزانه هزاران مهاجر،شرایط پیچیده و سختی را برای مردم به وجود آورده است که مسلما اقشار آسیب پذیر جامعه اعم از مهاجرین و پناهندگان از آن مصون نیستند. لذا در چنین شرایطی سازمان های غیر دولتی با تکیه بر ظرفیت های خود می توانند به حمایت و کمک رسانی بیشتر کمک کنند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید