انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده . حامی
جستجو کردن

بر اساس گزارش سایت یکشهر، 56تن از مدیران ارشد بخش خصوصی کشور، اقتصاددانان، حقوقدانان، اساتید دانشکده‌ی حقوق و دانشکده‌های علوم انسانی به همراه محققان، هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور و همچنین پژوهشگران حقوق کودک و فعالان اجتماعی در حوزه‌ی کودکان و مدیران و مسئولان جرائد کشور طی نامه‌ای از دکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب مردم خواسته‌اند تا با تأمین مالی طرح مصوب در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تاریخ ۲۹/۱/۹۱، نسبت به رفع ایراد شورای نگهبان در این‌باره برآیند تا این طرح صورت کامل قانونی به خود گرفته و قابلیت اجرا بیابد.

مطابق این طرح فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی علاوه بر حقّ اقامت دائم در ایران همانند شهروند ایرانی، از حقّ تحصیل و بهداشت و رفاه رایگان، تأمین اجتماعی و یارانه برخوردار خواهند بود و همچنین تا سن نوزده سالگی از پرداخت تعرفه‌ی اقامت نیز معاف خواهند گشت.

متن نامه و اسامی کامل امضاء کنندگان به شرح زیر است:

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور محترم

با سلام و آرزوی توفیق جنابعالی در هدایت امور اجرایی کشور،

مستحضر هستید که قانون مدنی کشور، اطفالی را که از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی زاده می‌شوند تا سن ۱۸ سالگی تبعه‌ی کشور به شمار نمی‌آورد و در نتیجه این کودکان و نوجوانان که اکثر قریب به اتفاقشان در ایران زندگی می‌کنند از بسیاری حقوق شهروندی محروم هستند. پیرو ارائه‌ی طرحی از طرف نمایندگان مجلس برای اصلاح موادی از قانون تابعیت، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اظهارنظر کارشناسی‌ای را در این زمینه و برای صحن علنی مجلس مورخ ۹۰/۵/۱۰ منتشر کرد که در آن تبعات منفی به سر بردن در چنین وضعیتی برای این افراد و برای کشور به روشنی بازگو شدند.

بر همین اساس بود که این طرح پس از بررسی در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تغییراتی به عنوان طرحی یک فوریتی در جلسه‌ی مورخ ۲۹/۱/۹۱ با عنوان “طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی” به تصویب رسید. بر اساس این اصلاحیه، مِن‌بعد فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها “علاوه بر حقّ اقامت دائم در ایران همانند شهروند ایرانی، از حقّ تحصیل و بهداشت و رفاه رایگان، تأمین اجتماعی و یارانه برخوردار می‌باشند” و همچنین “این افراد تا سن نوزده سالگی از پرداخت تعرفه‌ی اقامت نیز معاف هستند”.

شورای محترم نگهبان بر این اساس که این طرح متضمن بار مالی برای دولت بوده و طریق جبران هزینه‌های آن مشخص نشده است و همچنین بر این اساس که معافیت از پرداخت تعرفه‌ی اقامت متضمن کسر درآمد دولت بوده و طریق جبران آن نیز مشخص نشده است، (مواردی که خلاف اصل هفتاد و پنج قانون اساسی تشخیص داده شده‌اند) آن را به مجلس باز فرستاد. دولت وقت نیز کوششی در زمینه‌ی رفع این ابهامات نکرد و از آن پس این طرح که تصویب مجلس را نیز دارد مسکوت مانده است.

ما امضاء کنندگان این نامه از جنابعالی تقاضا داریم به هر طریقی که خود صلاح می‌دانید دستورات لازم را برای رفع ایرادات شورای محترم نگهبان در این زمینه بدهید تا به لطف حمایت قانون، این کودکان و نوجوانان بتوانند از کرامت انسانی و آینده‌ای بهتر برخوردار گردند و همچون شهروندانی مسئول در ایفای نقش خود در جامعه کوشا باشند.

محسن خلیلی عراقی، محمد طبیبیان، موسی غنی‌نژاد، محمد عطاردیان، محمدمهدی بهکیش، محمد مروج حسینی، بهروز هادی زنوز، فرشید یزدانی، محسن رنانی، بهشید ارفع‌نیا، هانیه محمودی، مژگان قطان، مطهره ناظری، مونیکا نادی، سجاد ایزدی، سهیلا اخوان، زهرا بهرامی، هاله‌السادات سری، عزت‌الله فولادوند، هوشنگ مرادی کرمانی، هرمز همایون‌پور، کامران فانی، بهاءالدین خرمشاهی، فاطمه صادقی، بابک احمدی، کاوه بیات، ناصر فکوهی، شیرین احمدنیا، سید محمدامین قانعی‌راد، حمیدرضا جلایی‌پور، سارا شریعتی، داریوش مهرجویی، اصغر فرهادی، فاطمه معتمدآریا، لیلا حاتمی، کیومرث پوراحمد، علی مصفا، حامد بهداد، کیانوش عیاری، رسول صدرعاملی، زهره قایینی، منیره بهبهانی، توران میرهادی، فاطمه راکعی، ساعد باقری، سهیل محمودی، افشین علا، مصطفی رحماندوست، بیوک ملکی، رودابه حمزه‌ای، ناصر کشاورز، جواد زهتاب، احمد پورنجاتی، الیاس حضرتی، احمد غلامی، مراد ثقفی.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید