انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده . حامی
جستجو کردن

روزنامه شهروند

الناز محمدی| آذر‌ سال گذشته بود که «شهروند» خبری را منتشر کرد که براساس آن 4 دانش‌آموز در مدرسه‌ای در پاکدشت، تنبیه عجیب و غریبی را در مدرسه از سر گذرانده بودند که باعث واکنش‌های زیادی در این‌باره شد. ماجرا در هفته دوم آذر ‌سال گذشته اتفاق افتاد. وقتی خانواده‌های این دانش‌آموزان به «شهروند» خبر دادند که آقای ر، معلم کلاس سوم دبستان وقتی متوجه شد «حمید»، «مرتضی»، «یاسین» و «محمدرضا»، تکالیف‌شان را انجام نداده و کتاب‌هایشان را با خود به کلاس نیاورده‌اند، مبصر کلاس، امیرحسین را مامور کرد تا آن ٤ نفر را به سرویس بهداشتی مدرسه ببرد، بالای سر آنها بایستد و آنها را مجبور کند تا دست‌شان را داخل کاسه توالت ببرند.
بعد از انتشار این خبر بود که مسئولان آموزش و پرورش اعلام کردند این موضوع را قبول ندارند و براساس تحقیقی که از مدرسه انجام داده‌اند، «تنبیه» به صورت دیگری اتفاق افتاده است. حالا و بعد از گذشت 8 ماه از این ماجرا، این دادستانی پاکدشت است که خبری جدید در این‌باره به «شهروند» می‌دهد، «رحیم علیش‌پور»، دادستان پاکدشت در گفت‌وگو با «شهروند» می‌گوید که شخصا دراین‌باره تحقیق کرده و به این نتیجه رسیده است که آن روز، این معلم، 4 دانش‌آموز را وادار به کاری کرده است که در گزارش «شهروند» آمده بود: «این موضوع، مورد قبول هیچ‌کس نبود و نیست. از نظر ما به‌عنوان مرجع قضایی و من که به‌عنوان دادستان پاکدشت، به قضیه وارد شدیم، این اتفاق افتاده است. من 13‌سال است که فعالیت قضایی می‌کنم و خوب است بدانید که در این 13 سال، این تنها پرونده‌ای بود که شخصا در آن حاضر شدم. من به مدرسه رفتم و شخصا از بچه‌ها و والدین‌شان، مدیر و معاون مدرسه و نهایتا از معلمی که مرتکب این کار شده بود، تحقیق کردم.»
او ادامه می‌دهد: «جمع‌بندی من این بود که به‌رغم این‌که بعضی دوستان این موضوع را تکذیب کرده بودند، این موضوع اتفاق افتاده بود. مدیر مدرسه و معلم این دانش‌آموزان می‌گفتند تا حد کمی از این اتفاق را قبول داشتند؛ آنها می‌گفتند که معلم دانش‌آموزان را تهدید کرده بوده که اگر آنها دوباره تکلیف‌شان را انجام ندهند، آنها را مجبور خواهد کرد که دست‌شان را در توالت کنند. از طرف دیگر آنها در لابه‌لای حرف‌هایشان می‌گفتند که معلم آن روز این دانش‌آموزان را تهدید کرده که اگر دوباره تکالیف‌شان را انجام ندهند، آنها را مجبور خواهد کرد که حیاط مدرسه را تمیز کنند.»
علیش‌پور می‌گوید: «مدیر مدرسه آن روز در مدرسه حضور نداشته و از چیزهایی که دراین‌باره شنیده بود، به ما موضوعاتی را گفت. بعد از آن معلم خطاکار را به دادسرا احضار کردیم. او خطای خودش را قبول داشت، ولی هرچند تحقیقات و جمع‌بندی ما نشان می‌داد که آن اتفاق افتاده است، او منکر مجبور کردن بچه‌ها برای دست بردن داخل توالت بود. او خطایش را در حد تمیز کردن حیاط مدرسه قبول داشت ولی بقیه را نه، اما جمع بندی ما این است که این اتفاق در آن مدرسه افتاده است. نهایتا او به‌عنوان متهم به دادسرا احضار شد، کارهای تحقیقاتی لازم انجام شد و او درحال حاضر با تودیع ضمانت آزاد است. کارهای دادسرا تمام شده، پرونده منجر به صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست علیه او شده است و دادگاه تعیین وقت شده است. درحال حاضر یک ماه است که این پرونده را تشکیل داده‌ایم و به نظر می‌رسد تا یک ماه دیگر دادگاه این فرد تشکیل شود.»
به گفته دادستان پاکدشت درحال حاضر پرونده این معلم در شعبه یک دادگاه پاکدشت تشکیل شده است: «در راستای مجازات یا صدور حکم برای افراد، ما مجازات‌های مختلفی داریم؛ یکی از این مجازات‌ها که در قانون جدید مجازات اسلامی هم مطرح شده، این است که فرد می‌تواند ضمن این‌که به مجازات حبس یا جریمه محکوم شود، به مجازات‌های تکمیلی هم محکوم شود؛ یکی از این مجازات‌ها انفصال از خدمات دولتی یا محرومیت او از حقوق اجتماعی است. انتظار ما این است که در چنین پرونده‌ای، چنین رأیی از دادگاه صادر شود. ما تقاضای کیفر را براساس قانون حمایت از حقوق کودکان داده‌ایم، نهایتا رسیدگی و صدور حکم مقتضی دست خود دادگاه است. قاضی می‌تواند به انفصال او از خدمات اجتماعی، محرومیت از یک سری حقوق اجتماعی یا حضور نداشتن او در مدرسه یا حداقل تغییر پست او رأی دهد و امیدواریم که این اتفاق بیفتد. برای مدیر مدرسه اما اتفاقی نخواهد افتاد؛ چون آن روز در مدرسه حضور نداشته است.
NewsCrop

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید