انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده . حامی
جستجو کردن

گزارش خبرگزاری صدای افغانستان (آوا) از معالجه خال محمد در ایران و فعالیت های انجمن حامی:

دو ماه پیش “خال محمد” کودک ۱۰ ساله افغانستانی اهل ولسوالی کشم بدخشان و پدر سالخورده اش برای تداوی توموری که چشم و گونه راستش را پوشانده بود به ایران سفر کردند.

و حال، پس از تداوی با قوت قلب به کابل بازگشته اند و فردا عازم بدخشان هستند تا به فامیل و خانواده اش آرامش بخشند.

خال محمد در سن پنج سالگی مبتلا به تومور چشمی شد، طوری که كل چشم و گونه راستش را توده سياه و حجيمي پوشانده بود.

داکتران در افغانستان و پاکستان به وی جواب رد داده بودند، و خانواده وی با نگرانی آینده شومی را برای کودک ده ساله اشان پیش بینی می کردند.

در کابل به جستجوی این کودک و پدرش رفتیم و آنها را در مسافرخانه بدخشانی ها یافتیم. امان الله پدر خال محمد هر لحظه شکر خدا می گوید و از پزشکان ایرانی به خصوص موسسه حامی که با درمان کودک اش به آنها قوت قلبی دوباره داده و خانواده آنها را از نگرانی نجات داده است، سپاسگزاری می کند.

امان الله به خبرنگار خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفت: پنج سال بود که توده سیاهی چشم راست خال محمد را پوشانده بود، افزون بر شفاخانه های بدخشان و مزار شریف، یکبار خال محمد را به پاکستان برده و سه باز نیز در شفاخانه های کابل بسترکرده است، اما پزشکان جواب رد داده و گفته اند که نمی توانند این مرض را تداوی کنند و باید برای درمان به کشورهای اروپایی برود.

به گفته وی، سرانجام خانمی مشهور به رییس، از ولایت بدخشان با پرداخت هزینه ی سفر خال محمد و پدرش به کابل، وی را به سفارت جمهوری اسلامی ایران معرفی کرده و از این طریق به موسسه خیریه حامی معرفی شده است.

امان الله می گوید: هزینه پاسپورت و ویزای او و پسرش را به ایران، فرد خیری (که از وی نام نمی نبرد)، پرداخت کرده است.

وی، پس از سفر به مشهد مقدس و معاینات ابتدایی در این شهر، توسط موسسه حامی، در شفاخانه فارابی تهران منتقل می شود و در آنجا تحت نظارت داکتر صمدی داکتر جراح این شفا خانه مورد تداوی قرار می گیرد و پس از دوماه صحت یاب می شود.

امان الله ازچگونگی برخورد مسوولین و کادر شفاخانه فارابی راضی بوده و همواره درحق آنان به خصوص داکتر صمدی دعای خیر می کند.

هرچند توموری که چشم راست خال محمد را کاملاَ متاثر کرده بود در حال حاضر برداشته شده است، اما تداوی او هنوز هم ادامه دارد.
پزشکان ایرانی به پدر وی تأکید کرده اند که خال محمد را پس از سه ماه، دوباره به ایران برگرداند تا کاملاَ تداوی شود.

نشاط و لبخند بر چهره خال محمد؛ پسر بچه اي كه تيزبينانه از زير يك چشم همه چيز را زير نظر دارد دیده می شود، که حاکی از امید به آینده است.

پدر خال محمد از مردم ایران و همچنین مهاجرین افغانستانی که در مدت تداوی از آنها عیادت کردند، اظهار تشکری و سپاس می کند.
او می گوید، مردم ایران را مردمی مهربان، همدل و میهمان دوست یافتم، به خصوص موسسه حامی را که در طول دو ماه از هیچ همکاری فروگذار نکردند.

به گفته امان الله، رسانه های ایرانی؛ نقش مهمی در دادن قوت قلب و امید به آنها در این مدت به آنها داشته است.

به باور این پیرمرد سالخورده، دست تواناي جراحان ايراني در كنار همت مردماني كه در طول اقامت آنها سعي كردند اميد را در دل هاي شان زنده كنند به لطف و عنايت خداوند، نتيجه داد و تومور سخت و سنگيني كه سالها بر صورت زيباي كودك اش سايه انداخته بود، برداشته شد.

گفتنی است با وجود اینکه میلیاردها دالر، طی پانزده سال، در سکتور صحت افغانستان به مصرف رسیده است، اما هنوزهم درصد بالایی از مردم از نبود امکانات پزشکی وعدم دسترسی به صحت رنج می برند.

منبع : http://avapress.com/vdchw6nz-23nikd.tft2.html

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید