گزارش همایش بین المللی «جنگ، مهاجرت و اثرات آنها بر زنان، خانواده و محیط زیست»

به مناسبت ۶ نوامبر روز جهانی اثرات تخریبی جنگ‌ها و مناقشات مسلحانه بر محیط زیست در تاریخ ۲۱ آبان ماه در باغ موزه دفاع مقدس همایش بین المللی با عنوان «جنگ، مهاجرت و اثرات آنها بر زنان، خانواده و محیط زیست» برگزار شد. این همایش توسط معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری ؛ مرکز صلح و محیط زیست و انجمن حامی برگزار شد.  

دکتر سعدالله نصیری قیداری استاد فیزیک و رئیس دانشگاه شهد بهشتی از جمله سخنرانان این همایش بود. ایشان در سخنان خود به این موضوع اشاره کرد که: « بعد از جنگ جهانی دوم و با تاسیس سازمان یونسکو انسان تا حدی این مسئله را فهمیده که با نظامیگری و خوی انسان‌کشی نمی‌توان به صلح و سعادت رسید. علم و فرهنگ و آموزش سه خصلت منحصر به فرد انسان است و به همین علت احسن الخالقین شده‌است. عنصر علم در انسان باعث برتری او بر ملائک شد ولی کدام علم؛ علمی که ابزار پیشرفته کشتار جمعی تولید کند ابزاری که در یک لحظه باعث کشتار صد هزار انسان می‌شود.»

خانم اوگوچی دنیلز هماهنگ کننده برنامه اسکان بشر سازمان ملل سخنان خود را با تسلیت به مردم ایران و خانواده‌های آسیب‌دیده از زلزله چند روز گذشته استان آذربایجان غربی آغاز کرد و در ادامه گفت در سال ۱۹۹۹ برنامه محیط‌زیست سازمان ملل متحد در زمینه بررسی اثرات جنگ‌ها بر محیط‌زیست آغاز شده‌است. وی گفت ۴۰درصد مخاصمات درونی روی محیط زیست تاثیر دارد. فرستایش خاک، کاهش پوشش جنگلی، کشته شدن حیوانات و بسیاری آسیب‌های دیگر همه متاثر از مناقشات مسلحانه است. وی اضافه کرد از ابتدای این سده ۲۱۰۰ مناقشه درگرفته است و در این شرایط گام برداشتن به سمت توسعه پایدار دشوارتر شده است و بدون صلح و امنیت نمی‌توان صلح پایدار داشت. همچنین در تاریخ ۸ جولای ۲۸ پیشنویس در رابطه با مناقشات و محیط زیست در سازمان ملل تهیه و تجویز شده است. اینها همه نشان از اهمیت پرداختن به این موضوع دارد.

دکتر غلامحسین دهقانی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در ادامه این نشست گفت: «جنگ به عنوان واقعیتی تلخ از ابتدای تاریخ بشر وجود داشته است. منابع طبیعی و زیستی نه تنها قربانی جنگ‌ها هستند بلکه رقابت بر سر آنها خود به درگیری‌های مسلحانه منجر می‌شود و شرایط مهاجرت اجباری را تشدید می‌کند. در ۶۰ سال گذشته بیش از ۴۰درصد جنگ‌های داخلی بر سر تصاحب منابع طبیعی و زیستی بوده است. طبق آمار کمیته بین المللی صلیب سرخ از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ جنگ‌های داخلی عامل اصلی کاهش پوشش طبیعی و جانوری و آسیب شدید به محیط زیست بوده است.» دهقانی با اشاره به جنگ تحمیلی عراق به ایران به عنوان یک جنگ معاصر گفت: «در ایران آلودگی‌های ناشی از بمباران چاه‌های نفت همچنان پس از ۳ دهه باقیست. سلاح شیمیایی که توسط رژیم صدام در جنگ علیه ایران استفاده شد علاوه بر خسارت‌های جبران ناپذیر انسانی حاصلخیزی زمین‌های کشاورزی منطقه را دچار آسیب ماندگار کرده است. خشک کردن کردن تالاب‌ها با اهداف نظامی توسط رژیم صدام نیز آنها را تبدیل به کانون تولید گرد و غبار در استان‌های وسیعی از سطح کشور نموده است. همچنین مین‌گذاری در زمین‌های زراعی استان‌های غربی و جنوبی ایران علاوه بر آسیب‌های انسانی آنها را تا چند دهه غیر قابل کشت نموده که آثار منفی در اشتغال و معیشت مردم این مناطق در پی داشته است.»

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به عنوان برگزارکننده این رویداد سخنان خود را اینطور شروع کرد: «ایران میزبان ۳ تا ۴ میلیون نفر مهاجر در طی چهار دهه بعد از انقلاب بوده است ولی متاسفانه مجامع بین المللی نه تنها این خدمات را به رسمیت نشناخته و ندیده‌اند بلکه در مقابل تحریم‌های ظالمانه‌ای که هر روز شدیدتر می‌شود و جامعه بین المللی که به جای به رسمیت شناختن حق ایستادگی ایران در برابر این تحریم‌های ظالمانه و دوگانگی که در منطقه وجود دارد  سکون کرده اند و نگران آن نیستند که آثار تحریم های ظالمانه قطعا بر جمعیت فراوانی از مهاجرین و پناهندگانی که در ایران زندگی می کند نیز فشار می آورد و می تواند بر ارائه کیفیت خدمات به آنها اثرگذار باشد.»

در بخش آخر این همایش یک پنل تخصصی با عنوان آثار جنگ بر تغییرات اقلیمی برگزار شد.

سخنرانان این بخش دکتر مظفر صرافی متخصص حوزه تغییرات اقلیمی، فاطمه اشرفی مدیرعامل انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده در ایران، دکتر آناهیتا سیفی پور عضو هیئت مدیره دانشگاه علامه طباطبایی، باربارا ریزولی رئیس عملیات و معاون کمیته بین المللی صلیب سرخ، کلودیا پوویداس نماینده مقیم برنامه عمران سازمان ملل در ایران و دکتر ژانت بلیک عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی بودند.

دکتر مظفر صرافی در سخنان خود گفت:

«تغییرات آب و هوایی باعث جابجایی جمعیت‌ها می‌شود و این جابجایی بار سنگینی را به محیط زیست وارد می‌کند. تغییرات اقلیمی آثارش برای همه یکسان نیست و در اینجا خانواده و در صدرش زنان بیشرین آسیب را می‌بینند و این امر لزوم توجه به آنها را بیشتر می‌کند.»

در ادامه کلودیا پوویداس نماینده مقیم برنامه عمران سازمان ملل در ایران به ایراد سخنرانی پرداخت. پوویداس گفت ۹۷۱ میلیون نفر در جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که از تغییرات اقلیمی متاثر شده‌اند و تحت تاثیر تغییرات اقلیمی و مهاجرت‌های اجباری منابع طبیعی از جمله آب در تنگنا قرار گرفته اند. وی در سخنانش تاکید کرد که زنان جنگ را به نحوی دیگر تجربه می‌کنند و در مناقشات توجه زنان به کودکان و رساندن آنها به جایی امن است. وی گفت: «در کشورهای در حال توسعه ۳۵درصد مواد غذایی توسط زنان تولید می‌شود» و لازم است در زمان صلح فرصت‌های حضور آنان در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی افزایش داده شود. همچنین مدیریت منابع آب و انرژی با زنان است و با آموزش به آنها می‌توان در بروز تغییرات اقلیمی و مهاجرت‌های ناشی از آن تاثیر گذاشت.

در بخش بعدی پنل فاطمه اشرفی به عنوان فعال اجتماعی در زمینه حمایت از حقوق پناهندگان و مهاجران در ایران گفت: «از عمده‌ترین مناطق تولید مهاجرین اجباری در جهان خاورمیانه با محوریت سوریه، آسیای غربی با محوریت افغانستان، آسیای جنوب شرقی با محوریت میانمار و بنگلادش، و آفریقا است.» وی اضافه کرد که از عمده‌ترین دلایل مهاجرت اجباری تغییرات آب و هوایی، جنگ و فجایع شیمیایی و هسته‌ای و یا برنامه‌های مرتبط با توسعه است.

اشرفی گفت: «طبق آمار سازمان ملل متحد بیش از ۷۰ میلیون مهاجر در جهان وجود دارد که از این تعداد ۴۱ میلیون نفر آنها در محدوده مرزهای کشور خود جابجا شده‌اند، ۲۵ میلیون نفر پناهنده شده و بیش از ۳ و نیم میلیون نفر در انتظار پذیرش درخواست پناهندگیشان هستند. طبق این آمار ۸۰درصد این جمعیت در کشورهای پیرامون نقاط بحران حضور دارند و ۵۸درصد از این مهاجران را زنان تشکیل می‌دهند.»

وی افزود: «طبق شواهد خشونت علیه زنان در مخاصمات مسلحانه تصادفی نیست بلکه با هدف رسیدن به مقاصد نظامی، شکستن مقاوت، گرفتن اطلاعات، پاداش به سربازان و یا نسل کشی انجام می‌شود. طبق آمارهای منتشر شده یک سوم پناهندگان و مهاجران به اروپا کودکان هستند.» اشرفی در پایان صحبت‌هایش گفت برای به حداقل رساندن مهاجرت‌های اجباری نیاز به یک برنامه جهانی یکپارچه با استفاده از استراتژی‌های ملی، محلی و منطقه‌ای است.

 آناهیتا سیفی دیگر سخنران پنل به مقاله تهیه شده توسط وی با عنوان زنانه شدن مهاجرت‌ها اشاره کرد و افزود در پیمان جهانی مهاجرت ۲۰۱۸ بر مهاجرت امن تاکید شده است و لازم است سیاست‌هایی در کشورهای مبداء مهاجرت برای تشویق به بازگشت مهاجرین و استراتژی‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی در کشورهای مقصد مهاجرت‌ها انجام شود.

روز دانش آموز بهانه ای برای پاسداشت دوران کودکی و فرصت یادگیری

بهانه کم نیست برای قدر زندگی را دانستن، برای قدر دوران کودکی را دانستن و برای قدر شادی کودکان را دانستن. این بار بهانه روز دانش آموز بود. به همین مناسبت در مراکز انجمن حامی، هم در تهران و هم در مشهد و سمنان جشنی برپا شد. با خلاقیت مربیان و مددکاران و با همراهی کادر اجرایی و خیرین برنامه‌هایی شاد و هیجان انگیز برای بچه‌ها ترتیب داده شد. از آمدن عمو دلقک با مزه و پر انرژی گرفته تا مسابقه‌های هیجان انگیز و شاد برای بچه‌ها. هدیه‌ی روز دانش آموز هم برای بچه‌ها تدارک دیده شد و کاردستی‌هایی که با حوصله و سلیقه به مناسبت این جشن تهیه شده بود. صورتک‌های خرگوشی مقوایی به رنگارنگی دنیای کودکان. خلاصه همه چیز مهیا بود برای ساختن یک روز شاد برای بچه‌ها.

جشنی به پاس فرصت آموزش و یادگیری. فرصتی که برای بسیاری از کودکان مهیا نیست و آرزوی آن را در دل دارند. به امید روزی که همه‌ی کودکان و نوجوانان لباس دانش آموزی به تن داشته و از امکان آموزش و یادگیری برخوردار باشند.

نشست مشترک مدیرعامل انجمن حامی با هیئت مدیره انجمن ایما

هفته گذشته نشستی مشترک بین دو انجمن حامی و ایما در مرکز جامع خدمات اجتماعی حامی در قم برگزار شد. در این نشست فاطمه اشرفی مدیرعامل انجمن حامی به تشریح برنامه‌ها و اهداف انجمن حامی پرداخت و عنوان کرد همکاری با انجمن‌ها و موسسات رسمی مهاجران از برنامه‌های این انجمن است. وی گفت: انجمن حامی می‌تواند زمینه استقرار پزشکان ایما را در انجمن برای ویزیت رایگان و کم هزینه مهاجران و پناهندگان فراهم کند. اشرفی همچنین از آمادگی انجمن حامی برای آموزش رایگان اعضای داوطلب این انجمن در زمینه‌ی توانمندسازی اعضا در فعالیت‌های اجتماعی و تسهیلگری اجتماعی خبر داد.

همچنین در این نشست اعضای هیئت مدیره ایما گزارشی از فعالیت‌های این انجمن در زمینه حمایت تحصیلی از کودکان و جوانان مستعد مهاجر و حمایت‌های پزشکی از مهاجران ارائه کردند.

بخش دانشجویی ایما نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های اجتماعی خود و شناسایی بیماران نیازمند، به تشریح طرح غربالگریی که توسط اعضای داوطلب این انجمن در قم اجرا شده بود پرداخت. این طرح در زمینه بررسی و شناخت مشکلات استخوانی، عضلانی، شنوایی و بینایی، دهان و دندان، پوست و مو و واکسیناسیون‌های لازم انجام شده است.

در این نشست مقرر شد ضمن برقراری ارتباط بیشتر بین دو انجمن، همکاری‌های مشترک در زمینه استقرار پزشک در انجمن حامی و حمایت‌های تحصیلی از جوانان  مستعد بررسی و پیگیری شود.

انجمن امداد دانشجویی- مردمی ایما، سازمان مردم‌نهادی است که فعالیت در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی مناطق محروم و به طور ویژه کودکان این مناطق را به عنوان هدف اصلی خود در نظر گرفته است. این انجمن عمیقا اعتقاد دارد که برای تغییرات ریشه‌ای در مناطق محروم باید از کودکان شروع کرد.

حامی

مهرماه پر تب و تاب در مراکز آموزشی انجمن حامی

ماه مهر با همه‌ی تلاش‌ها و هیجان‌های مختص به خودش به پایان رسید. در این ماه در همه‌ی مدارس و مراکز آموزشی تب و تابی در جریان است. مراکز آموزشی حامی در تهران، مشهد و سمنان هم از این حال و هوا مستثنی نبودند. در ابتدای این ماه لباس‌های فرم مدرسه و کتاب‌های درسی بین بچه‌ها توزیع شد.

در روزهای بعد اعضاء پایگاه سلامت جنت آباد جنوبی تهران در مرکز حامی جنت آباد حاضر شدند و در کنار کنترل قد و وزن و سلامت موی بچه‌ها، نکات بهداشتی اولیه در رابطه با بهداشت فردی را به دانش آموزان این مرکز آموزش دادند.

همچنین به مناسبت هفته سلامت جمعی از پزشکان خانه بهداشت در مرکز جنت آباد حاضر شده و با مسئولین این مرکز در رابطه با برنامه‌ریزی امور بهداشتی دانش آموزان کردند. بخش خوشمزه این برنامه تغذیه سلامتی بود که به منظور ترویج تغذیه سالم به همراه قرص آهن بین بچه‌ها پخش شد.

در کنار این فعالیت‌های عام برای تمامی دانش آموزان، برای دانش آموزانی که دچار اختلال یادگیری هستند هم برنامه‌ها و کلاس‌هایی در نظر گرفته شد. این دانش آموزان در محیطی که مناسب با آموزش‌های خاص آنان است با کمک مربیان آموزش دیده در این زمینه، دروس مربوط به پایه خود را فرا می‌گیرند.

بازدید کودکان مرکز جنت آباد حامی از برج میلاد تهران

روز جهانی کودک فرصتی شد برای اولین اردوی تفریحی- علمی سال تحصیلی جدید در مرکز حامی جنت آباد.

مسئولین این مرکز بازدید از برج میلاد تهران را برای بچه‌ها تدارک دیده بودند. بازدید از برجی که پس از ساخته شدن به عنوان یکی از نمادهای تهران تبدیل شد. در این بازدید چند ساعته بچه‌ها از بخش‌های مختلف برج میلاد دیدن کردند و در حین توضیح‌های مسئول روابط عمومی برج میلاد با بلنددترین برج‌های دنیا آشنا شدند و ماکت این برج‌ها را دیدند.

برج میلاد یک برج مخابراتی است که از نظر ارتفاع بعد از برج‌های کشورهای ژاپن، چین، کانادا و روسیه ششمین رتبه را در فهرست بلندترین برج‌های جهان دارد. برج میلاد تقریبا از همه جای تهران قابل رویت است و همیشه بچه‌ها آن را از دور دیده بودند. این اردو فرصتی شد تا به داخل این برج قدم بگذارند و از فراز آن شهر تهران را ببینند.

برگزاری جلسه اولیاء و مربیان در مرکز حامی سمنان

اولین جلسه اولیاء و مربیان در مرکز حامی سمنان برگزار شد. در این جلسه ضمن انتخاب اعضای انجمنِ اولیاء و مربیان، روانشناس حامی سمنان خانم پورحامدی پیرامون مسائل جدایی فرزندان از والدین برای حاضرین در جلسه صحبت کرد.

همه ساله برگزاری این جلسه‌ها در مدارس و مراکز آموزشی ضمن برقراری ارتباط بیشتر بین مسئولین آموزشی و خانواده‌ها در پیشبرد مسائل آموزشی و پرورشی دانش آموزان بسیار موثر است. اطلاع کادر آموزشی از شرایط و مسائل خانواده‌ها و افزایش آگاهی خانواده‌ها در نحوه تعامل سازنده تر با فرزندان از دیگر مزیت های برگزاری این جلسه ها و تشکیل انجمن اولیاء و مربیان است.

این جلسه در حامی سمنان مورد استقبال خانواده‌ها قرار گرفت.  

شور و شوق کودکان در آغاز سال تحصیلی ۹۹-۹۸ در مرکز حامی سمنان

جشن آغاز سال تحصیلی در مرکز حامی سمنان برگزار شد. والدین دانش آموزان برای بدرقه فرزندانشان در ابتدای مراسم همراه آنها بودند و با دعای خیرشان آنها را به کلاس درس فرستادند.

معلمان و کادر آموزشی مرکز حامی سمنان هم با گل و هدیه به پیشواز بچه ها رفتند و مثل همیشه با مهربانی و صبوری آنها را همراهی کردند.

شور و شوق آغاز سال تحصیلی همراه با شیطنت ها و دوستی ها فضایی مملو از شادی و نشاط برای بچه ها ایجاد کرده بود.

امید به اینکه در مسیر تحصیل علم و آگاهی و ساختن شخصیت این کودکان بتوانیم همراهانی موثر و حامی برایشان باشیم.

جشن روز کودک در حامی مشهد

هفته هفته‌ی کودک است و در تمام مکان‌هایی که کودکان حضور حداکثری دارند شور و شوقی متفاوت جریان دارد. برای دانش‌آموزان مرکز حامی مشهد هم جشنی بر پا شد. قرار بود هر کدام از بچه‌ها با خلاقیت خودشان تغذیه‌ای با تزیین جذاب و هیجان انگیز بیاورند. بازار عرضه خلاقیت‌ها داغ داغ بود. صورتک‌های متفاوت با استفاده از سبزیجات و تخم مرغی نیمرو شده که در اطرافش تخم مرغ‌هایی آبپز شده با صورت‌های نگران و ترسیده از عاقبت کار نقاشی شده بودند. این تغذیه‌های سالم که دست‌ساز خود بچه‌ها بود برایشان مزه‌ای دیگر داشت. از خلاقیت خود و دوستانشان کلی شاد شدند و از خوردن تغذیه‌ها بیش از همیشه لذت بردند.

مسابقه نقاشی هم برای بچه‌ها در نظر گرفته شده بود و از نقاشی‌های بچه‌ها در حیاط مرکز نمایشگاهی به پا شد. در حین خوردن شیر و خرما کارشناسانه در حیاط راه می‌رفتند و نقاشی‌های دوستانشان را برانداز می‌کردند. خلاصه که به گرامیداشت حضور کودکانه و ارزشمندشان روز متفاوتی در حامی مشهد رقم خورد.

به امید آینده‌ای درخشان برای همه‌ی کودکان امروز و آینده سازان فردا

جشن روز کودک در حامی سمنان

چشمانشان از شیطنتی که به سختی کنترلش کرده‌اند برق می‌زند. آماده‌اند که سریعتر عکس گرفته شوند تا اختیار از دست دهند و بپرند وسط سالن. چهره‌های کودکانه‌اشان زیباست و با آن لباس‌های فیروزه‌ای و یقه‌های زرد زیباتر هم شده‌اند. امروز روز کودک و این هفته، هفته‌ی کودک است. البته بهانه‌ای است برای یادآوری ارزش و اهمیت وجودشان به بزرگترها، وگرنه هر روزِ زندگی برای کودک است. انسان‌های کوچکی که بیشتر از بزرگترها قدر زندگی و زنده بودن را می‌دانند و ثانیه به ثانیه را زندگی می‌کنند.

پیوسته در تکاپو و مشغول کاری بودن، شاد بودن، امید داشتن و در لحظه زندگی کردن از ویژگی‌های مشترک کودکان است. مگر اینکه هوای ناخوش زندگیِ روزمره و معاششان روی این ویژگی‌های با ارزششان گرد و غبار نشانده باشد.

در حامی سمنان هم حال بچه‌ها خوب است. کیفشان کوک و لبشان خندان. به مناسبت روز کودک برایشان جشنی برپا شد. مرکز بهداشت شهرستان هم در برگزاری این جشن همکاری کرده بود. میان وعده‌های سالم برای بچه‌ها تدارک دیده شده بود همراه با جایزه هایی هیجان انگیز. در اثنای این برنامه مسئولین مرکز با خانم دکتر دوستمحمدی در رابطه با راهکارهای زندگی شاد و سالم برای بچه‌ها گفتگویی داشتند؛ گفتگویی که حتما در آگاهی مسئولین و مربیان مرکز در مراقبت بیشتر از طراوت این گل‌های زندگی بسیار اثرگذار خواهد بود.  

جشن روز کودک حامی

کودکان تبلور شور و شوق زندگی؛ جشن روز کودک

۷۳ سال پیش و فقط یکسال پس از پایان جنگ جهانی دوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد به‌منظور حمایت از کودکان، سازمانی به نام یونیسف را ایجاد کرد. بعد از آن در سال ۱۹۵۳، یونیسف یکی از بخش‌های دائمی در سازمان ملل شد و روز ۸ اکتبر مصادف با ۱۶ مهر روز جهانی کودک نام‌ گرفت. در ایران هم از ۱۳ الی ۱۹ مهر هفته ملی کودک نام‌گذاری شده است.

این روز فرصتی است که به کودکان و حقوق آنها توجهی دوباره شود. توجهی که در تمامی سطوح از کوچکترین نهاد جامعه؛ “خانواده” گرفته تا سطح سازمان‌ها و نهادهای ملی و بین المللی حائز اهمیتی بسیار است. از وقت گذاشتن والدین برای کودکان و بازی کردن و حرف زدن با آنها تا اصلاح سیاستگذاری‌ها در سطح کلانِ ملی و بین المللی به مرور می‌تواند در تغییر جایگاه و آینده کودکان سهمی به سزا داشته باشد. انجمن حامی هم در کنار سایر بخش‌های جامعه مدنی در طول تمام سال‌های فعالیت خود سعی کرده که گام‌هایی مستحکم در این مسیر بردارد. گام‌هایی که هم مرتبط با رسالت خود این انجمن است و هم مطالبه‌گری و تاثیرگذاری در تصمیم‌سازی‌ها و پروژه های کلان تر کشوری و جهانی.

به همین مناسبت و در راستای فعالیت‌های حمایتی انجمن حامی امسال هم جشن کودکان مهاجر و پناهنده حامی فرصتی بود برای مغتنم شمردن دوران کودکی کودکان پناهنده در ایران؛ فرصتی که به هیچ قیمتی نباید برای کودکان از دست برود.

شادی، نشاط و تحصیل حق کودکان در هر کجای دنیاست … . خوشحالیم که توانستیم در این سال‌ها کودکان مهاجر و پناهنده را در برخورداری از شادی، تحصیل و حقوق برابر حمایت کنیم و در مراکز آموزشی و پایگاه‌های خدمات اجتماعی در تهران، مشهد، قم و سمنان، میزبان آنان هستیم.

روز کودک مبارک و به امید برخورداری همه‌ی کودکان از مواهب مادی و عاطفی

کمپین لوازم التحریر بامهر تامهر انجمن حامی

گزارش کمپین بامهر تامهر؛ پویش ویژه انجمن حامی در آستانه سال تحصیلی

قدم به قدم در مسیر نیکوکاری آمدیم تا به مهر برسیم؛ فصل آغاز درس و مدرسه، فصل رویش شکوفه های دانایی و بار سفر بستن جهل… در این راه همدلی با کودکانی نمودیم که شاید نتوانند مثل بقیه مهر را شروع کنند، آنها که بخاطر محرومیت های اقتصادی و اجتماعی از هیاهوی خریدن لوازم التحریر و ماه مهر به دور افتاده اند.

.

اما با دستان یاریگر شما توانستیم آنان را به کاروان سال تحصیلی جدید ملحق کنیم و لبخند و امید را، هر چند کوچک اما با نیتی بزرگ به آنان هدیه دهیم و خورشید محبت شما آغازگر فردای روشن این کودکان باشد.

در آستانه شروع سال تحصیلی ۹۸-۹۹ و درراستای پویش بامهر تامهر انجمن حامی، همانند سال های گذشته با کمک شما نیکوکاران توانستیم مسئولیت اجتماعی خود را ایفا نماییم و حدود ۳ هزار بسته لوازم التحریر را در میان کودکان و نوجوانان مناطق محروم آموزشی استان سیستان و بلوچستان توزیع نماییم. بسته های لوازم التحریر برای دانش آموزان سه مقطع دبستان، دبیرستان دوره اول و دبیرستان دوره دوم تهیه و در هر کدام، اقلام مورد نیاز متناسب با پایه تحصیلی تدارک دیده شده بود. ضمنا در این مسیر، از ظرفیت و توانمندی بانوان پناهنده در مراکز خیاطی حامی نیز برای دوخت ساک دستی و جامدادی استفاده گردید.

از تمامی نیکوکاران خوش قلب، همکاران صبور و همراهان انسان دوستی که در تهیه، تقسیم و پخش این هدایا حامی را یاری نمودند سپاسگزاریم و امیدواریم مهرتان پایدار و لطفتان برقرار باشد.

سال تحصیلی انجمن حامی

آغاز سال تحصیلی جدید در حامی مشهد

با شروع ماه مهر زنگ سال تحصیلی ۹۹-۹۸ هم به صدا درآمد. به گفته‌ی دکتر غلام‌رضا کریمی قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین‌الملل و رئیس مرکز بین‌الملل و مدارس خارج از کشور این وزارتخانه، امسال ۴۶۰ هزار و ۶۰ دانش‌آموز مهاجر و پناهنده افغان در ۲۸ هزار مدرسه دولتی ایران ثبت نام شده‌اند.

با وجود حذف موانع آموزشی برای ورود دانش آموزان مهاجر و پناهنده به مدارس دولتی و این میزان پذیرش، متاسفانه کماکان شاهد بازماندگی از تحصیل برخی از این دانش آموزان هستیم. دلایل این امر را می‌توان به این صورت برشمرد: کبر سن، محدودیت‌های کارت آمایش شهرستان‌ها، تکمیل ظرفیت مدارس دولتی در حاشیه شهر و همچنین خانواده‌هایی که به تازگی به دلیل نا امنی‌های اخیر در کابل و هرات به سوی شهرهای مرزی ایران از جمله مشهد مهاجرت کرده‌اند و به همین دلیل کودکانشان از تحصیل بازمانده‌اند.

انجمن حامی مشهد در راستای ارائه خدمات آموزش پایه به کودکان بازمانده از تحصیل، شروع سال تحصیلی ۹۹- ۹۸ را با هماهنگی و همکاری با دفتر تهران و تعدادی از خیرین برای تامین هزینه‌های آموزشی آغاز کرده است و با جود اینکه نزدیک به دو هفته از آغاز سال تحصیلی جدید گذشته است، همچنان ثبت نام‌ دانش آموزان در برخی پایه‌ها ادامه دارد. در ادامه گزارش تصویری از حال و هوای مرکز آموزشی حامی مشهد از روزهای اول مهر منتشر خواهد شد.

مسابقه فوتبال در مرکز جنت آباد

شاید برای پسر بچه‌ها هیچ چیز از فوتبال هیجان انگیزتر نباشد. هر برنامه‌ای برایشان در نظر گرفته‌ باشیم یک طرف و زنگ فوتبال یک طرف. فقط کمی فضا نیاز دارند و یک توپ و چند عدد سنگ به عنوان دروازه؛ همین برای چند ساعت تحرک و سرگرم شدن و خوشی کردنشان کافیست. دانش آموزان پسر مرکز آموزش پایه جنت آباد حامی (پرتو) هم از این علاقه مستثنی نیستند.

مسئولین جنت آباد حامی هم با در نظر داشتن همین علاقه، به مناسبت روز جهانی کودک در این مرکز مسابقه فوتبالی تدارک دیدند؛ مسابقه‌ای بین پسران پایه سوم و چهارم. رقابتی دوستانه که هم رقابتش برایشان جذاب بود و هم نتیجه‌اش هیجان انگیز.

این مسابقه فوتبال میهمانانی هم داشت. تعدادی از مسئولین ورزشی شهرداری هم برای دیدن این مسابقه سری به مرکز جنت آباد حامی زدند و در کنار تماشای مسابقه فوتبال بچه‌ها در جریان فعالیت‌های انجام شده و در حال انجام این مرکز قرار گرفتند.

کارگاه دوخت سنتی حامی

پایان دوره دوخت‌های تزیینی و سنتی در حامی سمنان

در تابستانی که گذشت مرکز خدمات جامع اجتماعی حامی سمنان، با برگزاری کلاس‌های آموزشیِ دوخت‌های تزیینی و سنتی، میزبان بانوان پناهنده بود. کارآفرینی در کنار گذران اوقات فراغت، هدف این کلاس‌ها بو‌د. بانوان پر تلاشی که با تمام علاقه و پشتکار به این کارگاه‌های هنری می‌آمدند تا مهارتی را بیاموزند و بتوانند در آینده از آن در جهت بهبود معیشت خود و خانواده‌اشان استفاده کنند. دخترانی که سرشار از ذوق و خلاقیت هستند و فقط نیاز به آموزش و امکانات اولیه دارند تا بتوانند استعدادهای هنری خود را شکوفا کنند. استعدادهایی که اگر شکوفا شوند می توانند مسیر زندگی آنها را هدایت کنند و شرایط فعلی آنها را تغییر دهند و اگر دیده و پرورده نشوند در اعماق وجودشان راکد مانده و به فراموشی سپرده می شوند.

سازمان بهزیستی کشور انجمن حامی

بازدید مدیران سازمان بهزیستی کشور از حامی سمنان

نشست مشترک معاونت امور آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به‌ همراه مدیرکل بهزیستی استان سمنان و مسئولین امور آسیب‌های اجتماعی استانداری سمنان، هفته گذشته برگزار شد.

در این نشست در رابطه با وضعیت کودکان کار در استان سمنان و اقدام‌های انجام شده در زمینه شناسایی و حمایت از آنها صحبت شد. دکتر جعفری مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به این موضوع اشاره کرد که سازمان بین الملل کار در مبحث منع کار کودکان چشم اندازی را تعریف کرده است که تا سال ۲۰۲۵ کشورها نباید از کودکان در امر کار استفاده کنند و یا اقداماتی را در خصوص تحسین این هدف انجام دهند.

در این نشست، همچنین مدیر مرکز خدمات جامع اجتماعی حامی سمنان نیز گزارشی از فعالیت‌های اخیر حامی در خصوص ساماندهی و نظارت بر کودکان کار اتباع خارجی ارائه کرد.

در ادامه‌ی این نشست، دکتر جعفری، به همراه مدیران میانی سازمان بهزیستی کشور و استانداری سمنان، از مرکز خدمات جامع اجتماعی حامی سمنان بازدید کردند و در جریان نحوه ارائه خدمات به پناهندگان و فعالیت‌های انجام شده قرار گرفتند.

جشن استقبال از مهر برای دانش آموزان شناسایی شده در طرح ساماندهی کودکان خیابانی اتباع خارجی

در آستانه بازگشایی مدارس و سال تحصیلی جدید، جشنی برای کودکانی که در طرح ساماندهی کودکان کار خیابانی شناسایی و ساماندهی شده بودند، با همکاری جمعی از داوطلبین برگزار شد.

در این مراسم، ضمن برگزاری کارگاه‌های یک روزه همچون سفالگری و نقاشی، با برپایی ایستگاه‌های بازی و سرگرمی، فرصتی برای کودکان فراهم شد تا با انگیزه و حس خوب به پیشواز ماه مهر بروند. در پایان این مراسم، بسته‌های لوازم التحریر نیز به این کودکان اهدا شد.

به امید روزی که هر کودکی بتواند از حقوق کودکی‌اش برخوردار باشد و هیچ کودکی از آموزش و تحصیل بی‌بهره نماند.

فوتبال پناهندگان

اختتامیه مدرسه فوتبال نوجوانان مهاجر و پناهنده حامی سمنان

مدرسه تابستانه فوتبال پناهندگان که با همکاری انجمن حامی و جمعیت هلال احمر استان سمنان، از ابتدای تابستان شروع شده بود، در روزهای پایانی شهریور ماه، خاتمه یافت. مسابقه اختتامیه این مدرسه فوتبال بین تیم نوجوانان مهاجر و پناهنده حامی سمنان با تیم سرخه در ورزشگاه ۱۵۰۰۰ نفری استان سمنان برگزار شد. در این مراسم که با همکاری جمعیت هلال احمر استان سمنان برگزار شده بود، لوح یادبود و گواهی حضور در این دوره آموزشی به کودکان و نوجوانان اهدا شد. همچنین اسامی افراد منتخب در استعدادیابی جهت معرفی و تشکیل تیم اعلام شد.

کارگاه پیشگیری از اعتیاد حامی

کارگاه آشنایی با اعتیاد، ویژه جوانان پناهنده در مرکز حامی قم

کارگاه آموزشی آشنایی با اعتیاد و شاخص‌های تشخیصی آن، ویژه جوانان پناهنده در مرکز خدمات جامع اجتماعی حامی قم برگزار شد. این کارگاه در ادامه کارگاه‌های آموزش مهارت‌های پیش از ازدواج برای جوانان پناهنده برنامه‌ریزی شده بود. تدریس این کارگاه را روانشناس مرکز حامی به عهده داشت.

در بین خانواده‌های پناهنده در زمان عقد ازدواج و فرزندآوری کمتر به مسئله اعتیاد و تاثیرهای مخرب آن بر بنیان خانواده و آینده فرزندان توجه می‌شود و این چالش فرهنگی نکته حائز اهمیتی است و لازم است برای تغییر آن برنامه‌های آموزشی و فرهنگی بیشتری در نظر گرفته شود. هر چه بیشتر آموختن مهارت‌های زندگی، جامعه پناهندگان را قادر می‌سازد تا در زمان‌های تصمیم‌گیری، توانمند و پویا عمل کنند و نسبت به آسیب‌ها و عوامل تهدیدکننده، به موقع و سنجیده اقدام کنند.

با مهر تا مهر انجمن حامی

در تدارک مهر تا مهر؛ فعالیت زنان پناهنده در حامی قم

انجمن حامی، همچون سالیان گذشته، امسال نیز در طرح تهیه لوازم التحریر برای مناطق محروم آموزشی کشور مشارکت دارد. کمپین “بامهر تامهر” حامی، پویشی است که از طریق آن انجمن حامی به جمع آوری کمک های مردمی می پردازد تا بتواند طرحی از لبخند را بر لبان کودکان مناطق محروم و در آستانه ماه مهر بنشاند.

این روزها حامی در تدارک ۳ هزار بسته هدیه به دانش اموزان مناطق محروم می باشد که در این راه از ظرفیت بانوان پناهنده در مراکز خیاطی انجمن حامی استفاده گردیده است. زنان در مرکز خدمات اجتماعی حامی قم مشغول تولید کیف و جامدادی های این بسته های حمایتی می باشند و با این فعالیت همگانی و توام با نشاط، گام محکمی را برای مشارکت در این طرح خیر و نوع دوستانه بر میدارند.

در دوره های گذشته این کمپین نیز با مشارکت شما خوبان توانستیم بسته های حمایتی را در مناطق محروم آموزشی استان هایی نظیر سیستان و بلوچستان، ایلام، خراسان رضوی و… توزیع نماییم و مسئولیت اجتماعی خود را ایفا نماییم.

به امید روزی که دسترسی به حق تحصیل برای تمامی کودکان در سراسر جهان محقق شود و روز به روز به سوی صمیمیت پیش رویم.

پیشگیری از خشونت خانگی انجمن حامی

زنان پناهنده و نه به خشونت خانگی

خشونت خانگی از جمله مسایلی است که زنان بسیاری را درگیر خود ساخته است و ابعاد وسیع آن، خصوصا در میان جوامع مردسالار، تبدیل به تهدیدی جدی برای امنیت زنان شده است که باید با فراهم آوردن فرصت هایی جهت تغییر نگرش، مهارت آموزی و توانمندسازی، از آسیب های آن پیشگیری نمود و آن را به حداقل رساند.

انجمن حامی درسالهای پیش، باهمکاری کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، نسبت به برگزاری کارگاه پیشگیری از خشونت های خانگی برای زنان پناهنده در شهرهای مشهد، سمنان، قم، تهران و کرمان، اقدام نموده بود که طی آن مدرسان کارگاه به آموزش زنان پناهنده در حوزه خشونت های خانگی می پرداختند و دانش آموختگان این کارگاه ها بعنوان تسهیلگرانی از جامعه محلی زنان پناهنده، آموزش های یادگرفته شده را به سایرین منتقل می نمودند. مرکز خدمات جامع اجتماعی حامی قم این تابستان هم به برگزاری این کارگاه برای زنان و دختران پناهنده ساکن این استان پرداخت. در این کارگاه آموزشی شرکت کنندگان مصادیق خشونت خانگی را، از دید خود بیان نمودند و تصویری از “زن” در کشور خود و جامعه فعلی ترسیم نمودند که به موجب آن، طرحواره های نادرستی که راجع به زنان در جوامع وجود دارد شناسایی گردید و در قالب داستانک هایی در کلاس شنیده شد. در پایان این کارگاه دانش آموزان سعی نمودند که خوانشی جدید از زن را متصور شوند که بواسطه آن، باید به خشونت خانگی “نه” گفت.

انجمن حامی