انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده . حامی
جستجو کردن

بر اساس گزارش جدید سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)، حداقل 1،146 نفر در تلاش برای رسیدن به اروپا از طریق دریا در شش ماه اول سال 2021 جان خود را از دست دادند این گزارش نشان می دهد که در سال جاری مرگ و میر در این مسیر، نسبت به سال قبل، دو برابر شده و  در سال 2020 ، 513 مهاجر غرق شده اند.

در طی این سال ها دریای مدیترانه  خطرناک ترین مسیر برای مهاجران بوده است. در فاصله ژانویه و ژوئن سال جاری، آمار تلفات نیز، 58 درصد نسبت به مدت مشابه سال 2020 افزایش یافته است.

مدیر کل IOM ، آنتونیو ویتورینو، در این گزارش، کشورها را به برداشتن اقدامات فوری و فعال برای کاهش تلفات جانی در مسیرهای مهاجرت دریایی به اروپا و حفظ تعهدات خود تحت قوانین بین المللی، دعوت می کند.

این سازمان راهکار برون رفت از این بحران را افزایش تلاش های جستجو و نجات (SAR)، ایجاد مکانیزم های قابل پیش بینی برای نجات و اطمینان از دسترسی به مسیرهای مهاجرت ایمن و قانونی، می داند که گام هایی اساسی برای دستیابی به این هدف نجات بیشتر مهاجران است.

بنابر داده های پروژه مفقودین مهاجر در مرکز تجزیه و تحلیل جهانی مهاجرت IOM (GMDAC)، افزایش مرگ و میرها همراه با عملیات جستجو و نجات ناکافی در مدیترانه و مسیر آتلانتیک به جزایر قناری، بسیار نگران کننده است.

مروری بر برخی دادها

????در سال 2021 ، بیشتر مردان، زنان و کودکانی که در تلاش برای رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده اند در تلاش برای عبور از مدیترانه بودند، جایی که 896 مورد مرگ توسط IOM ثبت شده است.

????حداقل 741 نفر در مسیر مدیترانه مرکزی جان خود را از دست دادند، در حالی که 149 نفر در عبور از مدیترانه غربی و شش نفر در مسیر مدیترانه شرقی از ترکیه به یونان جان خود را از دست دادند.

????در همان دوره، حدود 250 نفر در تلاش برای رسیدن به جزایر قناری اسپانیا در مسیر آفریقای غربی / آتلانتیک غرق شده اند. صدها مورد از غرق شدن قایق های پناهجویان توسط سازمان های غیردولتی گزارش شده است. چنین مواردی، نشان می دهد که مرگ و میر در مسیرهای دریایی به اروپا بسیار بالاتر از آنچه در دسترس است نشان می دهد.

???? برای مثال در 24 مارس امسال ، زمانی که سهیل آل ساغیر، یک خواننده رپ 22 ساله الجزایری ، هنگام عزیمت به همراه نه نفر از دوستانش از اوران، الجزایر به اسپانیا ، ناپدید شد. خانواده وی اعلام کردند وی در میان قربانیان یک کشتی غرق شده در آلمریا اسپانیا است و به جستجو پرداختند. سرانجام بقایای اودر 5 آوریل ، در ساحل Aïn Témouchent ، الجزایر کشف شد.

???? بیش از 31500 نفر در نیمه اول سال 2021 توسط مقامات آفریقای شمالی رهگیری یا نجات یافتند، در حالی که در شش ماه اول سال 2020 23 هزار و 117 نفر بودند.

???? چنین عملیاتی در سواحل تونس در شش ماه اول سال 2021 نسبت به سال 2020، 90 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این ، بیش از 15300 نفر در شش ماه اول سال 2021 به لیبی بازگشتند ، تقریبا سه برابر بیشتر از مدت مشابه در سال 2020 (5476 نفر).

نگرانی کارشناسان

کارشناسان سازمان بین المللی مهاجرت هشدار می دهند که این آمار هر روز رو به افزایش است و کنترل اوضاع از دست دولت ها خارج شده است. بسیاری از کشورهای حوزه دریای مدیترانه مانند لیبی
در هنگام  بازگردانده شدن تحت بازداشت خودسرانه ، زورگیری ، ناپدید شدن و شکنجه قرار می گیرند.از سوی دیگر میزان تلفات و قربانیان بسیار بیشتر از داده های رسمی می باشد که خود نشان دهنده اوضاع است. پیش بینی ها نشان می دهد که با توجه به اوضاع انسانی در آفریقا و ناامنی های سیاسی در منطقه مخصوصا در افغانستان، مسیرهای مهاجرتی زمینی و دریایی در سال جاری با اوضاع ناگوار بشر دوستانه مواجه باشند و قربانیان اعم از زنان و کودکان هر روز بیشتر شوند.

سازمان بین المللی مهاجرت در گزارش خود اذعان دارد که کمک دولت ها به بهبود جمع آوری داده ها می تواند  مهاجرت نامنظم دریایی به اروپا را سامان بخشد و به کشورها کمک کند تا فوراً به تعهدات خود در چارچوب هدف 8 پیمان جهانی مهاجرت بپردازند تا “زندگی را نجات دهند و تلاش های بین المللی هماهنگی را برای مهاجران مفقود شده ایجاد کند”.

اما راهکار اصلی  تنها در گرو همکاری دولت ها در دستیابی به صلح و محیط زیست پایدار می تواند آمار مهاجرت را در جهان کاهش بخشد. مساله ای که تنها در گرو همکاری دولت هاست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید