انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده . حامی
جستجو کردن

وزیر امور مهاجرت استرالیا روز سه شنبه با تایید گزارشها مبنی بر شورش پناهجویان در اردوگاههای این کشور در جزیره ˈمانوسˈ پاپوا گینه نو اعلام کرد درپی این شورش یک پناهجو ایرانی کشته و 77 نفر مجروح شدند.

اردوگاه پناهندگان مانوس در استرالیا در روزهای اخیر شاهد آشوب و درگیری ساکنانش با نیروهای امنیتی بود. این آشوب در پی شایع شدن خبری مبنی بر اینکه آنها حتی در جزیره پاپوآ گینه نو نیز اسکان داده نمی شوند، در گرفت. در این درگیری یک ایرانی کشته و پنج پناهجوی دیگر برای مداوا به بیمارستان منتقل شده اند، هشتاد نفر دیگر نیز در طی دو روز آشوب زخمی شده اند.

به گفته برخی منابع خبری در این اردوگاه مردانه حدود هزارو٣٠٠نفر پناهجو اسکان داده شده بودند که منابع خبری «شرق» می‌گویند حدود ٣٥‌درصد آنها ایرانی هستند. مدت‌هاست که این پناهجویان در ‌اردوگاه‌ها بلاتکلیف هستند.

بر مبنای قانون مهاجرت استرالیا از تیرماه امسال، هیچ‌کدام از پناهجویانی که به‌طور غیرقانونی پا به خاک این کشور بگذارند، در استرالیا اسکان داده نمی‌شوند و اسکان این مهاجران در کشور پاپوا گینه‌نو مورد بررسی قرار می‌گیرد و تا آن‌زمان پناهجویان غیرقانونی در ‌اردوگاه‌هایی با امکانات محدود زندگی خواهند کرد. روزهای گذشته در ‌اردوگاه منوس که جزو خاک کشور پاپوا گینه‌نو محسوب می‌شود شایع شده که آنها برای اسکان خود باید فکر دیگری کنند و در این کشور نیز اسکان داده نمی‌شوند. اعتراض پناهجویان به آتش‌زدن ‌اردوگاه‌ها و تخریب فنس‌ها منجر شده است.
منابع خبری روزنامه «شرق» در اداره مهاجرت استرالیا از مجروح‌شدن تعدادی از افراد و بازداشت تعدادی دیگر از آنها خبر داده‌اند. اخبار توییتری می‌گوید که 30نفر از ‌اردوگاه‌ها فرار کرده‌اند. سخنگوی وزارت حفاظت از مرزها نیز اغتشاش در این جزیره را تایید کرد. در سال‌های گذشته موج گسترده‌ای از مهاجرت به قصد سیدنی و سرزمین کانگوروها به راه افتاد. مهاجرانی اکثرا جوان که به‌دنبال دنیایی رویایی راهی استرالیا می‌شوند. آنها برای رسیدن به «سیدنی» آنقدر شتاب دارند که دنبال راه‌های قانونی برای رسیدن به سرزمین کانگوروها و شب‌های خاطره‌انگیز سیدنی نیستند.
راه‌های غیرقانونی و کشتی شکسته و کهنه مالزیایی به پناهجویان غیرقانونی چشمک می‌زند. معبری که آنها را به خاک استرالیا خواهد رساند، مالزی است. سرزمینی که به‌دنبال افزایش مهاجرت غیرقانونی ایرانیان، زمان ویزا را به 14روز محدود کرد. دولت مالزی اعلام کرد که این محدودیت ویزا را در راستای همکاری با دولت استرالیا اعمال می‌کند. برخی پناهجویان در راه رسیدن به استرالیا با قایق‌‌های کهنه، جان خود را نیز از دست می‌دهند.
اما این تنها سدی نبود که مقابل راه پناهجویان غیرقانونی به استرالیا علم شد. قاعده خاک در پذیرش مهاجرت در استرالیا از تیرماه امسال تغییر کرد تا مهاجران از هر روشی برای رسیدن به خاک استرالیا اقدام نکنند. پارلمان استرالیا به‌دنبال افزایش شدید تعداد مهاجران، از 13 آگوست سال 2012 قانون سختگیرانه‌ای را وضع کرد، بر مبنای این قانون «تمامی پناهجویان حتی اگر وارد خاک استرالیا هم شده باشند با آنان مطابق قوانین داخلی استرالیا برخورد نخواهد شد.»
پیش‌تر از تصویب این قانون، دولت استرالیا با هرکسی که به خاک این کشور وارد می‌شد مطابق قوانین داخلی خود برخورد می‌کرد. علاوه بر این، درخواست مهاجرت پناهجویان واردشده نیز در اداره مهاجرت استرالیا بررسی نخواهد شد بلکه درخواست پناهندگی آنها در دولت «پاپوا گینه نو» بررسی می‌شود.علاوه بر این، مشخص نیست درخواست پناهندگی آنها چه زمانی مورد بررسی قرار گیرد. از یک هفته تا بیش از یک‌سال ممکن است که پناهجویان در بلاتکلیفی به‌سر ببرند. اردوگاه‌هایی در جزایر دورافتاده؛ اندکی غذا و با کمترین امکانات، زندگی در چادر یا دست بالا کانکس.
همین وضعیت نامناسب زندگی و بلاتکلیفی موجب آشوب در اردوگاه‌ها شد. پیش از این نیز در جزیره نائورو آشوب و آتش‌سوزی رخ داد که موجب دخالت پلیس در ماجرا شد. پناهجویان غیرقانونی در جزایر «نائورو»، «مانوس»، «کریسمس» و کمپ «کرتین» در شمال غربی استرالیا اسکان داده می‌شوند. «پال فولی»، سفیر استرالیا در تهران پیش از این در گفت‌وگو با «شرق» خبر داده بود که «از اول ژانویه تا 31 جولای 2013 (دی تا مرداد)، شش‌هزارو404پناهجوی ایرانی با قایق‌های کوچک وارد استرالیا شده‌اند.» آمارها نشان می‌دهد که بیش از یک‌سوم مهاجران غیرقانونی استرالیا، ایرانی هستند.

منابع: شرق، ایرنا، گاردین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید