انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده . حامی
جستجو کردن

وزیر کشور در مقر کمیساریای عالی سازمان ملل در ژنو گفت عزم ایران بر بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغان به کشورشان است.

به گزارش ایرنا وزیر کشور با بیان اینکه مجامع بین المللی باید اقدامات و تسهیلات لازم را برای بازگشت داوطلبانه مهاجرین به میهن خود فراهم کنند، بر عزم جمهوری اسلامی ایران بر حل پایدار مشکلات پناهجویان افغانی تاکید کرد.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور روز سه شنبه اعلام کرد، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در نشست کمیساریای عالی امور پناهندگان در مقر این سازمان در ژنو درباره استراتژی حل مسائل مهاجران افغان گفت: جمهوری اسلامی ایران نه تنها نسبت به نیازهای اولیه مهاجرین افغان تلاش کرده، بلکه شرایط برابر برای آنها جهت تحصیلات تکمیلی و کسب مهارت های حرفه ای ایجاد نموده است.

وی در ادامه مشارکت جهانی برای ساماندهی پناهدگان و آوارگان را ضروری دانست و گفت: اولویت ما باید در بازگشت پایدار مهاجران افغان به کشورشان باشد و به موازات پیگیری این راهبرد تمام تلاش خود را با مشارکت جامعه ملل برای رسیدگی به مسائل مربوط به آوارگان پی می گیریم.

وزیر کشور یادآور شد: اقدامات بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران و حمایت از پناهندگان و آوارگان خارجی مقیم ایران در نوع خود و در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بی نظیر است.

رحمانی فضلی گفت: مجامع بین المللی و از جمله کمیساریای عالی پناهندگان باید اقدامات و تسهیلات لازم را برای بازگشت داوطلبانه مهاجرین و پناهندگان به میهن خود فراهم کنند.

وی ضرورت حمایت از بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان، همکاری و مشارکت همه اعضای جامعه بین المللی در بهبود شرایط و ایجاد و تقویت زیر ساخت های مناسب در کشور افغانستان برای سرعت بخشی به روند بازگشت و ایفای تعهدات جامعه جهانی در قبال افغانستان را از جمله اقدامات مورد نیاز برای بازگشت مهاجرین به کشورشان برشمرد.

در این نشست علاوه بر کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان تعدادی از سفرای سایر کشورها ضمن تشکر و قدردانی از مساعدت های ایران به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای بزرگ پناهنده پذیر و عضو فعال کنوانسیون 1951 ژنو تاکنون همکاری های تنگاتنگی را با کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان داشته است.

2 دیدگاه دربارهٔ «وزیر کشور: عزم جمهوری اسلامی ایران بر حل پایدار مشکلات پناهجویان افغانی است»

  1. چرا وزیر کشور بیان نمی دارند ما در ایران به پناهندگان افغتنستانی اجازه داشتن گواهینامه و بیمه و … نمی دهیم.

    1. دوست گرامی، همانطور که میدانید حل بسیاری از مسائل بسیار زمانبر است اما خوشبختانه با رویکرد جدید در قوه مجریه بسیاری از مشکلات مانند امکان تحصیل کودکان بدون مدرک در مدارس دولتی، اجرای طرح بیمه سلامت برای اتباع خارجی با موفقیت اجرا شده است. انشالله مسائل دیگر جامعه مهاجر و پناهنده نیز به راه حل های پایدار خواهد رسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید