انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده . حامی
جستجو کردن

وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد : ثبت نام بیمه سلامت اتباع افغانستانی و عراقی دارای کارت آمایش معتبر، کارت هویت یا برگ تردد معتبر از 12 مهر ماه در تمامی استان های کشور در دفاتر پیشخوان دولت (گیشه سلامت) آغاز شد. متقاضیان در استان های گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی باید به دفاتر کفالت در استان خود مراجعه کنند. 

نحوه ثبت نام: 

بر اساس اطلاعیه اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی ایران، پناهندگان متقاضی دریافت دفترچه بیمه سلامت باید به هر یک از دفاتر پیشخوان دولت ( گیشه بیمه سلامت) مراجعه کنند. قابل توجه است تنها در چهار استان گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی متقاضیان باید به دفاتر کفالت مراجعه کنند.

مدت اعتبار این بیمه 5 ماه و هزینه  آن برای افراد دارای بیماری خاص و قشر آسیب پذیر رایگان خواهد بود و صرفا هزینه 4500 تومان برای صدور دفترچه و خدمات اداری دریافت خواهد شد.

همچنین هزینه بیمه نامه ۵ ماهه برای سایر مهاجرین که جزو گروه‌های آسیب پذیر و بیماران خاص نیستند به ازای هر نفر ۱۹۳۴۵۰ تومان دریافت می‌شود.

پوشش بیمه ای: 

دفترچه بیمه سلامت خدمات بستری و پاراکلینیکی ( مانند ویزیت دکتر، دارو، آزمایش و رادیولوژی) در بیمارستان های دولتی تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را تحت پوشش قرار میدهد.

لازم به ذکر است ثبت نام برای کسانی که دارای بیماری های خاص هستند و از پزشک معتمد بیمه سلامت گواهی دارند، رایگان است و تنها هزینه 4500 تومان برای دریافت دفترچه را پرداخت می کنند.

 این پوشش بیمه ای شامل هزینه های درمان در بیمارستان های خصوصی نمی شود.

در این رابطه اداره اتباع نیز می‌افزاید: کسانی که جزء بیماران خاص مثل هپاتیت ، MS ، بیماریهای کلیوی و سرطان هستند اما در لیست اداره اتباع قرار ندارند به همراه مدارک پزشکی خود به دفاتر این اداره مراجعه نمایند.

همچنین کسانی که شامل اقشار بی‌سرپرست ، زنان سرپرست خانوار و 11 مجموعه دیگر آسیب پذیر هستند، می‌توانند با ثبت نام خود در لیست اداره کل اتباع از معافیت‌ها بهره‌مند شوند.

کمیساریای سازمان ملل متحد در امور پناهندگان اعلام نموده با شروع طرح بیمه سلامت اتباع هیچ کمک خارج از طرح برای مهاجرین در نظر گرفته نمی‌شود و متقاضیان کمک‌های درمانی باید خود را مشمول بیمه سلامت نمایند.

مدارک لازم جهت ثبت نام:

1- کارت آمایش (10، 11) ، کارت هویت و یا برگ تردد معتبر

2- کارت بانکی برای پرداخت هزینه‌ها در محل ثبت نام و یا رسید بانکی پرداخت هزینه‌ها به مبلغ مندرج در جدول

3- یک قطعه عکس  4*3

4- گواهی صادره از سوی پزشک متعهد بیمه سلامت برای بیماران خاص

به گزارش انجمن حامی، در طرح بیمه سلامت بیش از یک میلیون نفر از پناهندگان افغانستانی ساکن در ایران و بیش از 30 هزار نفر از پناهندگان عراقی مشمول بیمه سلامت و از خدمات این بیمه همگانی بهره مند خواهند شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید