انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده . حامی
جستجو کردن

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه حکم نگهداری دائمی کودکانی که به منبع درآمد خانواده‌ تبدیل شده و مورد سوء‌استفاده پدر یا مادر قرار می‌گیرند به سازمان بهزیستی سپرده نمی‌شود، گفت: با اجرای قانون حمایت از حقوق کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست، حق سرپرستی این کودکان از خانواده‌شان گرفته می‌شود.

محمد نفریه در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، ادامه داد: در حال حاضر کودکانی که با سوء استفاده خانواده‌ها با عنوان ظاهری اشتغال و باطنی تکدی‌گری فعالیت می‌کنند و اینگونه منبع درآمدی برای خانواده خود هستند، پس از جذب در مراکز سازمان بهزیستی، به این علت که حکم نگهداری آنها به سازمان بهزیستی واگذارنمی‌شود، پدران و مادرانشان حکم ترخیصشان را از قوه قضاییه دریافت می‌کنند و بدین ترتیب مجددا کودک را مورد سوء استفاده قرار می‌دهند.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی‌های قانون مذکور حق سرپرستی کودکان از خانواده‌هایی که کودک خود را دائما مورد سوء استفاده قرار می‌دهند، گرفته شود، اظهار کرد: عنوان این موضوع “خلع ید پدران و مادرانی است که از کودک سوء استفاده می‌کنند” که جزئی از لایحه حمایت از حقوق کودکان بی‌سرپرست و بدسرپر ست است.

نفریه به اجرایی نشدن این موضوع تا زمان تصویب کامل لایحه حمایت از حقوق کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست اشاره کرد و گفت: با قانون شدن این لایحه، در آینده می‌توانیم پدران و مادران بی صلاحیت را خلع ید کرده و کودکان را به صورت دائمی در مراکز سازمان بهزیستی نگهداری کنیم.

70 درصد کودکان خیابانی تهران اتباع بیگانه‌اند

در ادامه این گفت‌وگو معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه 70 درصد کودکان خیابانی در بعضی از شهرهای کشور از جمله تهران اتباع بیگانه‌اند، اظهار کرد: در شهرهایی همچون خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، فارس و مرکزی نیز وضع به همین شکل است و 70 درصد کودکان خیابانی اتباع بیگانه با ملیت‌های مختلف هستند.

نفریه ادامه داد: در کل کشور نیز 30 تا 70 درصد کودکان خیابانی اتباع بیگانه‌اند.

ابطال کارت اقامت اتباع بیگانه‌ای که کودکان خود را مورد سوء استفاده قرار دهند

نفریه در مورد برنامه سازمان بهزیستی در مورد کودکان خیابانی تبعه کشورهای بیگانه‌ نیز اظهار کرد: رد مرز شدن و ابطال کارت اقامت اتباع بیگانه‌ای که پس از تعهد باز هم کودکان خود را مورد سوء استفاده قرار می‌دهند، از جمله برنامه‌های سازمان بهزیستی در این زمینه است.

 وی خاطرنشان کرد: گفتگوهای لازم در این زمینه با وزارت کشور،‌ کمیساریای عالی پناهندگان و دفتر اتباع بیگانه برای برخورد با این پدیده انجام گرفته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید