انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده . حامی
جستجو کردن

 طرح آموزش پایه برای کودکان بازمانده از تحصیل

از سال 1387 تاکنون با توجه به افزایش آمار کودکان بازمانده از تحصیل افغان و موانع رسمی و غیر رسمی برای آموزش این کودکان در مدارس ، طرح ایجاد مراکز آموزش پایه برای کودکان و زنان بازمانده از تحصیل مهاجر افغان با همكاري و پشتیبانی يونيسف و تعدادی از خیرین حقیقی و حقوقی در دستور کار انجمن قرار گرفت.

طرح مذکور با هدف تامین حق اولیه همه کودکان برای دسترسی به آموزش پایه به عنوان یکی از آرمان های مهم اهداف توسعه هزاره، و برخورداری زنان افغان از آموزش ؛ بهداشت و مراقبت های اولیه براي اولين بار در كشور فرصتی فراهم آورد تا كودكان بازمانده از تحصيل مهاجر و پناهنده افغان كه به دلايل گوناگون امكان دسترسي به مراكز آموزش رسمي را پيدا نكرده بودند، در مراكز تاسيس شده که از استانداردهای لازم نیز برخوردار بودند ؛ ثبت نام نموده و به سواد آموزی بپردازند

انجمن حامی در راستای اهداف کلان و جاری خود مبتنی بر تاکید بر حق آموزش کودکان به عنوان یکی از حقوق اساسی آنها بدون در نظر گرفتن هر گونه محدودیت سیاسی ؛ اجتماعی و فرهنگی و با چشم انداز ” ایجاد محيط يادگيري امن و حمايتي برای دانش آموزان و والدین آنها” 4 مرکز آموزشی خود را در مناطق حاشیه نشین اطراف تهران و مشهد قرار داده است که در این مدت و پس از گذشت 4 سال از اجرای طرح (1387-1391) بیش از 3065 کودک و زن مهاجر افغان تحت آموزش پایه ، سواد آموزی و آموزش های بهداشتی ؛ مراقبتی و رفتاری قرار گرفته اند.

ردیف

مرکز آموزش

سال اول

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

1

مرکز شورآباد واحد 1

226

429

429

398

2

مرکز شورآباد واحد 2

311

3

مرکز مشهد

103

231

320

4

مرکز کن

214

230

174

5

جمع

226

746

890

1203

اهداف طرح:

• پیشگیری از افزایش زمینه های آسیب پذیری کودکان و نوجوانان مهاجر و پناهنده ( که اغلب کودکان کار را نیز شامل میشوند) در برابر مخاطرات جسمی، روانی، ناهنجاری ها و بزهکاری ها از طریق آموزش و ارائه مکانیزم های حمایتی .

• ایجاد خودباوری، افزایش امید به آینده؛ افزايش اعتماد به نفس؛ رشد روحیه جامعه پذیری، و هویت فردی و اجتماعی کودکان و زنان مهاجر و پناهنده و تقویت مهارت های مقابله با خطرات و ناهنجاریهای اجتماعی .

• افزايش و تقویت کنش گری و عاملیت در زنان و خانواده های کودکان سوادآموز از طریق برنامه های آموزشی ارائه شده در مراکز برای بهبود حیات اجتماعی آنها .

• دستیابی به برابری جنسیتی و مقابله با خشونت های مبتني بر جنسيت سوادآموزان از طریق ارائه آموزش هاي لازم براي پيشگيري از خشونت مبتني بر جنسيت با توجه به گستردگی آن در جامعه مهاجرين افغان به دليل ساخت فرهنگي و سنتي .

• بازسازي نيروي انساني جامعه پناهندگان و مهاجرين مقيم ايران از طریق توسعه آموزش برای زنان و کودکان مهاجر براي مشاركت در بازسازي افغانستان در صورت بازگشت و نیز برقراري محيطي مناسب براي همزيستي مسالمت آميز و با سطح تعامل بالا در مناطق حاشیه نشین شهرهای بزرگ .

• شکستن تابوی آموزش کودکان افغان و خروج آنها از محیطهای زیرزمینی ؛ ناامن و غیر استاندارد به چرخه آموزش فراگیر و استاندارد کشور.

• تعدیل یا اصلاح نگرش های منفی مسئولین سیاست گذار و اجرایی کشور در پیشبرد فعالیتهای مربوط به آموزش کودکان و زنان مهاجر .

• ایجاد حساسیت مثبت در اقشار مختلف جامعه نسبت به توجه به حقوق اولیه و انسانی زنان و کودکان مهاجر و اهميت سوادآموزي جامعه پناهنده به ویژه زنان، کودکان و نوجوانان .

نتایج و دست آورد های اجرای طرح آموزش:

• تغییر نگرش های اجتماعی نسبت به ضرورت توجه به نیازهای بنیادین جامعه انسانی مهاجر و پناهنده مقیم کشورمان .

• ایجاد حساسیت مثبت در مسئولین ؛ سیاست گذاران و دست اندرکاران اجرایی کشور نسبت به آموزش کودکان پناهنده .

• ارائه خدمات آموزش پایه و سواد آموزی به بیش از 3065 زن و کودک بازمانده از تحصیل مهاجر در طول 4 سال.

• ارائه خدمات آموزشی بهداشتی اعم از بهداشت فردی، خانواده و بلوغ به کلیه دانش آموزان و سواد آموزان تحت پوشش .

• ارائه خدمات درمانی ، مددکاری و مشاوره مورد نیاز کودکان و خانواده های تحت پوشش .

• آموزش بهداشت باروری، کنترل خشم، فرزند پروری مطلوب و مهارتهای مقابله با خشونت برای زنان و والدین .

• آموزش مهارتهای زندگی و مهارتهای پرهیز از خشونت برای دانش آموزان بزرگسال

• آموزش مهارت های حرفه ای به زنان و دانش آموزان بزرگسال مراکز.

• توانمند سازی و بهره گیری از توانایی های گسترده معلمین جوان مهاجر در پیشبرد اهداف طرح و ارایه خدمات به هموطنان خود

• ارائه وسایل و تسهیلات مورد نیاز اعم از لوازم التحریر، لباس گرم ؛ تغذیه مناسب و سرویس ایاب و ذهاب برای دانش آموزان نیازمند

0 دیدگاه دربارهٔ «طرح آموزش پایه برای کودکان بازمانده از تحصیل»

 1. پریسا دلشاد

  سلام
  من معلم زبان و ساکن مشهد هستم. آیا احتیاج به نیروی داوطلب ندارید؟

  1. خانم دلشاد عزیز، با تشکر از اهلام آمادگی شما برای همکاری، لطفا با مرکز انجمن در مشهد تماس گرفته و هماهنگ بفرمایید (شماره مرکز مشهد در بخش “اطلاعات تماس” سایت قابل دسترسی است)

 2. سلام، من سابقه آموزش ندارم اما خیلی خوشحال میشم بتونم توی این فرآیند کمکی کنم، مدرکم فوق لیسانس هست. توی تهران میتونم کمک کنم، چه طور میتونم هماهنگ کنم؟

  1. سلام
   لطفا فرم عضویت را که در سایت قرار داده ایم پر کرده و با ما ایمیل کنید

  2. سلام
   لطفا با دفتر انجمن، بخش روابط عمومی تماس بگیرید تا شما را در این خصوص راهنمایی کنند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید